Stovky „zahraničních bojovníků“ Islámského státu se vrátily do Evropy

Stovky „zahraničních bojovníků“ Islámského státu se vrátily do Evropy

Odhaduje se, že 40 000 lidí z celého světa odcestovalo, aby se připojilo k řadám Islámského státu, zatímco okupoval území v Sýrii a Iráku v roce 2014 a vyhlásit v zemi kalifát.

Věří se, že několik set lidí stále za Islámský stát bojuje, zatímco skupina bojuje o své přežití, jelikož ztratila většinu území po kampaních syrských a iráckých koaličních armád podporovaných Západem a Ruskem.

Ale co se stalo s ostatními?

Mnoho tisíců bojovníků bylo jistě zabito při intenzivních bojích, ale experti z USA věří, že mnoho z nich přežilo a představují v současné době mimořádnou hrozbu.

„Otázkou je, kolik jich padlo? Kolik jen jich stále v regionu ochotno bojovat? Kolik šlo bojovat někam jinam? Uvedl Seth Jones, ředitel Mezinárodního střediska pro bezpečnostní a obrannou politiku.

„Kolik se jich vzdalo? Nemyslím, že máme správnou odpověď.“

Mezinárodní protiteroristické skupiny vynakládají obrovské úsilí, aby zodpověděly tyto otázky, pracují tvrdě, aby označily, spočítaly a sledovaly zahraniční bojovníky Islámského státu.

Podle úředníků odcestovalo z Francie od roku 2013 do Sýrie a Iráku kolem 1700 lidí, aby bojovali v řadách ISIS. Z nich bylo 400 až 150 zabito a 250 se vrátilo do Francie.Ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl 8. prosince, že asi 500 z nich je stále v irácko-syrském divadle a je pro ně velmi těžké vrátit se do Francie.

To ale zůstává dalších 500, jejichž místo pobytu není známo, mnoho z nich s dovednostmi z války, zbraněmi a bombami.

Odborník na terorismus Bruce Hoffman z Georgetown University odhadoval během konference, že jich „tisíce“ unikly z válečné zóny.

„Dnes jsou někteří z nich s největší pravděpodobností na Balkáně, kde zatím čekají na příležitost k infiltraci do zbytku Evropy,“ uvedl.

Někteří cestovali na jiné džihádistické fronty, jak uvádí Thomas Sanderson z projektu nadnárodních hrozeb Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Řekl například, že od května se asi 80 bojovníků ISIS z Maroka, Ruska, Saúdské Arábie a Jemenu připojilo k spojencům ISIS Abu Sayyaf, aby bojovali proti vládním silám v jižních Filipínách.

Místní lidé v provincii v severním Afghánistánu řekli agentuře AFP, že francouzsky mluvící veteráni Islámského státu – z Francie nebo severoafrických zemí – zde nedávno založili tábor.

A také mají možnost v dalších konfliktních zónách v severní Africe, jako je Libye, Somálsko, Jemen a kdekoli jinde, kde vedou džihádistické skupiny podobné ISIS násilné vzpoury.

Porážka ISIS na bojišti v Sýrii a Iráku neuzavřela únikové cesty. Bojovníci ISIS se mohli připojit k civilním uprchlíkům nebo se tajně dostat do Turecka.

Mnoho z nich nemá na výběr, než pokračovat v boji, nikdy neměli plán vrátit se do svých domovských zemí, kde by v mnoha případech čelili uvěznění, jak tvrdí Jones.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Stovky „zahraničních bojovníků“ Islámského státu se vrátily do Evropy

  • Tato migrace je zločinem a všechny politické neziskovky, které se starají o import tohoto etnika konají nehorázné zlo. Politické neziskovky, které jsou financovány Sorosem a dalšími individui získávají na svém politickém vlivu. Kdo nám vlastně vládne. Cizáci pomocí neziskovek nebo kdo ? Kdo financuje a nastrkuje programy s oblbováním již malých dětí ve škole a blbnou jim hlavu s multy kulty. Tam teče spousta peněz. A co dělají politické neziskovky s našimi chudými bezdomovci _ Nic. Oni mají svobodu pod kterým mostem mohou zmrznout. Světu teď vládne zlo , které rozhazuje peníze svým přisluhovačům.

  • Za nekontrolovanou migraci do Schengenu musi byt politici EU pohnani k odpovednosti. Budou zase umirat lide. A za ty atentaty jsou smejdi v EU komisi, Macron a Merkel spoluodpovedni! Jeste zakazuji stale kdyz si zeme svou obranu samy orhanizuji jao Madarsko. Ten plot u nas co strihal byvaly STBak Dienstbier s Genscherem meli nechat, hodil by se ted. A tak ho budemem muset zase postavit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*