Stovky tisíc lidí se shromáždili v masivním protestu proti Amerikou sponzorovanému saúdskému terorismu v Jemenu

Stovky tisíc lidí se shromáždili v masivním protestu proti Amerikou sponzorovanému saúdskému terorismu v Jemenu

Stovky tisíc lidí vyšli do ulic v jemenském hlavním městě Saná na protest proti druhému roku invaze Saúdské Arábie, stejně jako proti pokračující vojenské ofenzívě Amerikou podporované Saúdy vedené koalice devíti zemí, které se snaží rozdrtit povstání Hútiů.   

„Účastnil jsem se protestů proti agresi (Saúdy vedené koalice), možná že náš hlas bude slyšet do celého světa, aby zastavil válku,“ citovala agentura Associated Press protestujícího Ahmeda Mohsena,, který se zúčastnil protestů spolu s dalšími válkou unavenými občany, aby se pokusili upozornit na tento velký konflikt.

„Dva roky bezohledného násilí a krveprolití, tisíce mrtvých a milióny toužících lidí po svých základních právech, potravinách, vodě, zdraví a bezpečnosti,“ rozčiloval se vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein, „už toho bylo dost!“

Ačkoliv nebyl oficiálně potvrzen počet protestujících, obrovské davy uspaly ulice hlavního města.

„Počet obětí překročil od začátku konfliktu 10.200 lidí, 40.000 lidí bylo zraněno a více než 3 milióny vysídleno, informoval kanál RT. „ Jen během samotného uplynulého měsíce bylo zabito 106 civilistů při saúdských náletech, informovala OSN ve své tiskové zprávě.

Podle tiskové agentury Associated Press, protesty „pořádané šíitskými povstalci Hútiů podporujícími bývalého prezidenta Alí Abdalláha Sáliha a vůdce Hútiů Abdula Maleka vyzývaly k ukončení konfliktu, který zabil více než 10.000 civilistů, vysídlil více než tři milióny lidí a ponořil zbídačenou zemi na pokraj hladomoru.“

Navzdory tomu, že neexistuje žádné oficiální vyhlášení války, situace v Jemenu se rozšířila do strašlivé humanitární krize.

„Všude, kam přijdete, vidíte v ulicích ve velkých počtech žebrající lidi, vidíte lidi prohrabávat odpadky, aby přežili,“ informoval Jamie McGoldrick, humanitární koordinátor Jemenu při OSN, kterého citovala BBC.

„Slyšíte o katastrofických příbězích dětí, které zemřou, protože se nemohou dostat do zdravotních středisek. Lidé umírají na podvýživu, lidé umírají na choroby, kterým lze předcházet. Bude to ještě horší, protože problém je v tom, že ekonomika je ve velmi špatném stavu a bankovní sektor nefunguje.“

Zdá se, že Jemen by se mohl stát dalším děsivým americkým bahnem, na stejné úrovni jako Afghánistán a Irák – bez ohledu na to, že se stovky tisíc lidí, ne-li milióny, shromažďují v ulicích své vlasti.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*