Stoltenberg: NATO v případě útoku Íránu nepomůže Izraeli

Stoltenberg: NATO v případě útoku Íránu nepomůže Izraeli

Vzhledem k tomu, že Izrael je partnerem nikoli členem vojenského bloku, NATO není připraveno poskytnout židovskému státu bezpečnostní záruky uprostřed napětí na Středním východě.   

NATO nebude bránit Izrael v případě útoku Íránu, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg německému časopisu Spiegel.

Představitel NATO vysvětlil, že protože Izrael není členem NATO, „bezpečnostní záruka“ vojenského bloku se na židovský stát nevztahuje.Stoltenberg také poznamenal, že NATO se nezapojuje do řešení situace na Blízkém východě a dodal, že členové NATO mají odlišné postoje k íránské jaderné dohodě.

Napětí mezi Izraelem a Íránem se nedávno vystupňovalo, přičemž poslední epizodou bylo podezření z  izraelského útoku na okraji Damašku, který se zaměřil na depa, které podle Tel Avivu patřily íránské revoluční gardě.

Izrael vyjádřil obavy z údajných pokusů Íránu vytvořit trvalou vojenskou přítomnost v Sýrii a tím rozšířit svůj vliv v celém regionu.

Teherán však tato tvrzení odmítá, přičemž konstatuje, že země vysílá pouze vojenské poradce, aby vycvičila vojáky věrné Damašku, protože Írán podporuje syrský prezident Bašár Asad v boji proti teroristickým skupinám v zemi. Přesto Izrael nadále považuje íránské aktivity za hrozbu pro svou národní bezpečnost.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: REUTERS/ Francois Lenoir)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Stoltenberg: NATO v případě útoku Íránu nepomůže Izraeli

 • Dalsi Mnichov od grazlu v NATO vedeni.
  Mohlo by to priste znit takhle: NATO nebude zasahovat, bude-li CR napadena.
  Dnes vezmou do NATO i Bosnaky, proste vsechny. Prevezmou tam veleni a rozhoduji pak, jestli zasahnou nebo ne. Nevim, jestli je Izrael v NATO, ale byl preci doted chranencem USA, ktere financuji zcasti i jeho armadu. Ted to mezi nimi nejak zaskripalo a tak Zidi hledaji spojence i v Saudech a Rusech. Maji hruzu z Iranu a cheji ho znicit. Za pomoci lzi a faku o jeho zbrojeni chteji svetovou verejnost postvat proti Iranu.
  Jeste k NATO:
  Obcane si nejak nevsimli, ze jejich armada je i na Baltu i letectvo, ktere nas ma tam branit?!
  Proti komu? Chcete bojovat proti Rusum za zajmy zazobanych perverznich hajzlu v USA a GB, kteri potrebuji novou valku? Zapomneli jste, ze jenom pri osvobozovani Ceskoslovenska od Nacistu padlo 150 tisic ruskych vojaku? To ma byt vdek, ty provokace na ruske hranici, kterych se take zucastnime? Co je to za ksindl, co nam vladne a souhlasi s misemi na ruske hranici?? Nikdo nerekne: Zblaznili jste se, stale Rusa drazdit klackem? Chcete valku, chcete zniceni CR jako NATO clena???? Tak v tom jenom pokracujte, lidi si to uz nenechaji libit!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*