Stoltenberg: NATO nebude vracet zpět lodě s uprchlíky

Stoltenberg: NATO nebude vracet zpět lodě s uprchlíky

Lodě NATO, vyslané do Egejského moře na pomoc EU při řešení uprchlické krize, nebudou zastavovat a vracet lodě s uprchlíky, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ten také současně zdůraznil, že lodě budou konat v souladu s mezinárodním námořním právem. Když se lodě NATO ocitnou v blízkosti potápějící se lodě s uprchlíky, budou povinné jim poskytnout pomoc.

Na setkání s výborem EP pro zahraniční věci a podvýborem pro bezpečnost a obranu, Stoltenberg připomněl, že na počátku února, ministři obrany zemí NATO souhlasili, že pošlou lodě do Egejského moře, přes které na řecké ostrovy ilegálně pronikají z Turecka imigranti a uprchlíci. V regionu již byla nasazena skupina lodí NATO pod vedením Německa. Jak Stoltenberg informoval, při těchto činnostech fungují průběžná ujednání mezi NATO a EU o technických a právních aspektech. NATO nebude zastavovat a vracet lodě s uprchlíky zpět- zdůraznil generální tajemník. Rozhodli jsme se, že budeme pomáhat při řešení migrační krize v Egejském moři. Nebudeme však provádět činnost hlídky. Budeme pomáhat místním orgánům, čili řecké a turecké pobřežní stráži a agentuře Frontex při plnění svých úkolů. Nebudeme tyto úkoly provádět za ně, dodal Stoltenberg. Role flotily Aliance, bude sledovat a shromažďovat informace, které budou sloužit jako pomoc v boji proti obchodování s lidmi.

Ilustrační obrázek Foto: EPA
Ilustrační obrázek Foto: EPA

Návrh na zapojení sil NATO v boji proti převaděčům v Egejském moři navrhli Němci a Turecko po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a tureckým premiérem na začátku února. Turecko je pro uprchlíky ze Sýrie nejdůležitější cílovou a přestupní zemí na cestě na Západ. Při pokusech dostat se do Řecka, jen na začátku tohoto roku utonulo více než 340 lidí. Mnoho z nich využilo služeb pašeráků lidí.

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Stoltenberg: NATO nebude vracet zpět lodě s uprchlíky

  • Pak ovšem mněli být všichní uprchlí-přesídlenci nasměrování k tetičce Norské, protože Nórsko je docela bohaté i rozsáhle, tam se všichni vejdou.

  • NATO v tureckých a řeckých vodách, nebude uprchlický lodím branit ve vstupu na evropské území, ale naopak je bude chránit a doprovázet v klidu do řeckých přístavů. Je třeba uprchlíkům pomoc, aby se včas dostali do Evropy, je třeba rychle založit islámsko-evropský chalífát. Je třeba rychle vyvolat v EU zmatek a anarchii, nebot čas pracuje proti nim, co kbyby MERKL ,TUSK či JUNKER byli sesazeni a TTIP s NWO to vyšlo niveč. Pak by musel přijít náš Velký Bratr z USA i s jeho //heroickou po celém světě známou/ armádou, pěkně se tu natrvalo usadit /což už dělá/ a s ním jeho velký spozoři z TTIP a jeho nadnárodní lichvářské společnosti, je konec i imaginární demokracie!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*