Stoltenberg: NATO by mohlo použít konvenční zbraně v reakci na kybernetické útoky

Stoltenberg: NATO by mohlo použít konvenční zbraně v reakci na kybernetické útoky

Severoatlantická aliance zřejmě vidí konvenční zbraně jako životaschopný prostředek k řešení kybernetických hrozeb na jejich sítě a komunikační systémy. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že blok by mohl v budoucnu nasadit konvenční zbraně v reakci na kybernetické útoky.

Na sítě NATO je útočeno na denní bázi, ale toto opatření se bude pravděpodobně vztahovat pouze na nejzávažnější porušení bezpečnosti, které by mohly vyvolat klauzule kolektivní obrany podle článku 5.

„Těžký kybernetický útok může být kvalifikován jako případ pro alianci. Pak NATO může a musí reagovat,“ citoval slova Stoltenberga německý deník Bild. Šéf  bloku neupřesnil, jak přesně hodlá Aliance reagovat, řekl pouze, že strategie „bude záviset na závažnosti útoku.“

Stoltenberg také nehovořil o tom, jak Aliance plánuje stanovit původ útočníka, což je velkou výzvou, pokud jde o sofistikovanější operace, protože hackeři jsou schopni provádět a směrovat útoky po celém světě.

„Otázka, jak reagovat na kybernetické útoky je trnitá. Odpovědný za útoky může být často nejasný, takže je velmi těžké prokázat přesný původ zdroje. I když je identifikován původ útoku, národ může tvrdit, že útoky pochází od nebezpečného jedince, ne od vlády,“ poznamenal Aaron Mehta.

NATO již potvrdilo, že bude uznávat kyberprostor jako operativní oblast v nadcházejících summitech bloku v Polsku, Varšavě a bude silně investovat do vybudování obrany své počítačové sítě, stejně jako zesílí své vojenské schopnosti, pokud jde o vzdušné, námořní a pozemní operace.

Váleční plánovači bloku věří, že moderní válka bude obsahovat kybernetické útoky jako hlavní součást jakéhokoli útoku. Ty by mohly být také využity samy o sobě pro řadu misí, včetně narušení komunikace, poškození kritické infrastruktury nebo k získání přísně tajných informací.

Severoatlantická aliance prochází masivním zbrojením, které blok ospravedlňuje tím, že má za cíl ochranu svých členů a partnerů před celou řadou problémů, včetně údajného „agresivního“ chování Moskvy kvůli demokratickému sjednocení Krymu s Ruskem a vypuknutí občanské války v sousední Ukrajině.

Představitelé NATO často označují rostoucí vojenskou sílu Ruska jako ohrožující, ačkoli Moskva vždy tvrdila, že jejich zbraně slouží výhradně pro obranné účely. Kromě toho, ruské úřady byly také obviněny z provádění komplexních kybernetických útoků proti jiným zemím, jako součást toto, co NATO nazývá „hybridní válka“. Moskva vždy tato obvinění kategoricky odmítla a označila je jako nepodložená tvrzení.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: REUTERS/ Francois Lenoir)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Stoltenberg: NATO by mohlo použít konvenční zbraně v reakci na kybernetické útoky

  • Toho debila by už měli uklidit na uzavřené oddělení a spolu s ním i našeho soudruha generála PP

  • Aspon víme, co v NATU sedí za Magory, nebot ani nemusí nikomu nic vysvětlovat. Můžou tak zaútočí kdykoli na Rusko, aniž by měli nějaký důvod, čím lidi Evropy uvrhnou do války i jaderný, zničující nás všechny. Jsou to šílený zelený vypatlaný hlavy, jenž za Metály či pitomý rozkazy, zničí nás VŠECHNY!!!! Slyšet mluvit Stoltenberga čí Pavla, tak se mi znich dělá opravdu ZLE!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*