Stephen Hawking: Umělá inteligence by mohla znamenat konec lidstva

Stephen Hawking: Umělá inteligence by mohla znamenat konec lidstva

Světově proslulý fyzik Stephen Hawking řekl pro BBC, že věří v budoucí vývoj v oblasti umělé inteligence (AI), která má potenciál vymýtit lidstvo.

Cambridgský profesor, který spoléhá na formu umělé inteligence ke komunikaci, uvedl, že pokud by se technologie mohla vyrovnat lidským schopnostem, „tak by vzrostla sama o sobě, a předělala sama sebe ke schopnostem ještě vyšším.“

Stephen Hawking
Stephen Hawking

Dále uvedl, že vzhledem k biologickému omezení, by neexistoval způsob, kterým by lidé mohli dohonit rychlost vývoje této technologie.

Lidé, kteří jsou omezeni na pomalou biologickou evoluci, by nemohli vůbec konkurovat a byli by nahrazeni,“ uvedl.

Vývoj plné umělé inteligence by mohl znamenat konec lidské rasy.“

Hawking trpí amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), formou onemocnění motorického neuronu, a využívá technologii AI jako součást systému, který snímá jak myslí, a předpovídá, která slova použije.

Jeho chmurné předpovědi přišly jako reakce na otázky týkajících se aktualizace jeho AI komunikačních systémů.

Jeho nejnovější aktualizace, vyvinuta společností Intel Corporation v průběhu posledních tří let, umožní profesorovi psát až 10 krát rychleji a efektivněji komunikovat s přáteli, rodinou a studenty.

S tímto zlepšením jsem nyní schopen psát mnohem rychleji, a to znamená, že mohu pokračovat v přednáškách, psát dokumenty a knihy, a samozřejmě, snadněji mluvit s rodinou a přáteli.

Tento systém je pro mě životní změna, a já doufám, že mi bude dobře sloužit na příštích 20 let,“ dodal.

Někteří další technologičtí odborníci nesdílejí tento Hawkingův chmurný výhled. Rollo Carpenter, tvůrce Cleverbota uvedl, že věří, že si lidstvo nad technikou udrží kontrolu.

Věřím, že technologie zůstanou nadále pod naší kontrolou na slušně dlouhou dobu a tento potenciál nám pomůže vyřešit mnoho světových problémů,“ uvedl.

Carpenterův software reaguje na podněty rozhovorů AI se skutečnými lidmi, a má schopnost se učit za pomocí svých předchozích interakcí.


Cleverbot v testu uspěl velice vysoko a je navržen tak, aby prověřil, jak dalece mohou stroje replikovat lidské chování.

Nemůžeme úplně vědět, co se stane, když stroj překročí svou vlastní inteligenci, tudíž nemůžeme vědět, jestli nám stroje budou do nekonečna pomáhat, nebo nás budou ignorovat, nebo nás budou chtít zničit,“ dodal Carpenter.

Technologie a zvýšení schopností AI již celosvětově ovlivňují pracoviště, protože mnozí zaměstnavatelé se rozhodli raději investovat do strojů, než do lidí.

V listopadu, studie z University Oxford ukázala, že třetina britských pracovních míst by mohla být nahrazena stroji v průběhu příštích dvou desetiletí.

Málo placená pracovní místa, představující opakující se úkoly, budou s největší pravděpodobností brzy všechny nahrazeny technologií.

zdroj : http://rt.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články