Stěny chránily civilizace po celá tisíciletí. Evropa na to zapomněla.

Stěny chránily civilizace po celá tisíciletí. Evropa na to zapomněla.

Stěny nejsou dokonalé, ale fungují. Jen se zeptejte Číňana, který bojoval proti hordám z Mongolska, nebo Římanů, kteří obehnali zdí „barbarské“ Skoty (Hadriánova zeď), nebo Izraelců, kteří nedávno zaznamenali masivní zmenšení palestinských vpádů po dokončení své zdi.

Španělsko má v Maroku dvě enklávy a během konce 90. let muselo posílit své stěny oddělující hranice od Maroka v Ceutě a Melille, protože se zvýšilo nelegální přistěhovalectví. Ale třímetrové oplocení nestačilo, takže o deset let později vytvořilo plot s dvojitým ostnatým drátem, aby se pokusilo snížit přistěhovalecké počty.

Navzdory tomu, se počet státe zvyšuje, a dosáhl rekordních hodnot – v roce 2017 se 27 000 nelegálních přistěhovalců dostalo přes jižní hranice do Španělska, trojnásobek než v roce 2011 a téměř dvojnásobek počtu v roce 2016.Turecko například vyjednalo s Evropskou unií, že udrží svou vstupní cestu pod kontrolou, ačkoli nedávné zprávy naznačují, že v tom nyní selhává. Stejně tak Španělsko a Maroko zachovávají jemnou rovnováhu, které v minulosti pomohl dobrý vztah bývalého španělského krále Juana Carlose s marockými králi. Tento vztah není tak účinný nyní za španělského krále Filipa.

Proto na stěnu v Ceutě a Melille dochází k neustálým masovým útokům (1000 a více mužů) na moři a na pevnině, přičemž někteří při pokusu u překročení umírají. Mezitím, co se Trump  snaží vybudovat svou jižní zeď, Španělsko se snaží vyřešit problém jižního přistěhovalectví rychlejšími deportačními dohodami s Marokem.

Hraniční systémy fungují pouze při přísném vymáhání. Obrana civilních občanů a jejich civilizace je jejich hlavním cílem. Evropa by udělala dobře, kdyby si to připomněla.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*