„Stejný scénář“: Krize ve Venezuele je stejná, jako v Sýrii v roce 2011 a za vlády Kaddáfího v Libyi

„Stejný scénář“: Krize ve Venezuele je stejná, jako v Sýrii v roce 2011 a za vlády Kaddáfího v Libyi

Minulý týden proběhly ve Venezuele v hlavním města Carasas násilné protesty proti prezidentovi Nicolasu Madurovi, jenž obvinil Washington z pokusu o provedení převratu ve své zemi a proto přerušil diplomatické vztahy se Spojenými státy.

Venezuelský velvyslanec v Sýrii Jose Gregorio Biomorgi Muzzatiz přirovnal současné události ve své zemi k situaci v Sýrii v roce 2011 a uvedl, že se jedná o „stejný scénář“.

Velvyslanec poznamenal, že ačkoli venezuelská opozice používá takové pojmy jako demokracie, nicméně neuznává legitimně zvoleného prezidenta a nominovala „neznámého“ kandidáta.„Za posledních osm let zemřelo v Sýrii mnoho lidí, kde je míra zničení kolosální a každá rodina přišla o nejméně jednoho svého příslušníka. Jejich cílem je implementovat stejný scénář ve Venezuele, ale naše země zvítězí,“ podotkl Muzzatiz.

Muzzatiz dodal, že všechny státní instituce ve Venezuele pracují v rutinním režimu a že celá situace je „normální“ a orgány mají vše pod kontrolou.

Velvyslanec zopakoval slova venezuelského velvyslance v Srbsku Dia Nadera de El-Andariho, který argumentoval, že současná krize ve Venezuele je podporována Spojenými státy s podporou Evropské unie v souladu s modelem v Libyi a Sýrii.

„Právě to se stalo v Libyi a Sýrii a je to přesně to, co se děje ve Venezuele. V zahraničí vzniká jakási vláda a USA a EU vnucují ostatním zemím, aby ji začaly uznávat. Venezuela má spoustu bohatství, a oni mají zájem o naše přírodní zdroje,“ uvedl Nader de El-Andari.

Libanonská militantní skupina Hizballáh zase uvedla ve svém prohlášení, které získalo rádio Sputnik, že „důrazně odsuzujeme zásah USA a jsme naprosto proti pokusu o převrat proti legitimní vládě (Venezuely) iniciovaný Spojenými státy.“

„Hizballáh znovu potvrzuje svou podporu prezidentovi Nicolasi Madurovi a jeho zvolené vládě,“ stálo v prohlášení.

Skupina zdůraznila, že rozhodnutí několika národů, včetně Spojených států, uznat vůdce opozice Guaida za venezuelského prezidenta z něj nečiní legitimní hlavu země.

„Svět chápe, že cílem zásahu USA není obhajovat demokracii a svobodu, jak tvrdí Washington. Skutečným účelem je využít zdroje země,“ uvedla v prohlášení.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro dříve přerušil diplomatické styky se Spojenými státy a obvinil je z pokusu provést převrat v Caracasu, zatímco Washington jej zase vyzval, aby odstoupil.

Při středečních protestech proti Madurovi údajně zemřeli nejméně dva lidé, k čemuž došlo v době, kdy opozice podpořila samozvaného prozatímního prezidenta Juana Guaida.

Kromě USA, Guaida ,uznala řada zemí, včetně Kanady, Argentiny, Chile, Kolumbie, Kostariky, Ekvádoru, Gruzie, Guatemaly, Hondurasu, Panamy, Paraguaye a Peru.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že nedávné události ve Venezuele jsou hrubým porušením svrchovanosti země a obvinil USA z vměšování.

Mluvčí íránského ministerstva Bahram Qassemi zahraničí uvedl, že „Írán se postaví proti jakémukoli zásahu do vnitřních záležitostí Venezuely, stejně jako proti nezákonným a neústavním krokům, jako je pokus o převrat s tím, že podporuje vládu a občany této země.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*