Starověká Palmýra v ohrožení, radikálové ISIS se blíží k památce UNESCO

Starověká Palmýra v ohrožení, radikálové ISIS se blíží k památce UNESCO

Militanti Islámský stát se střetli se syrskými jednotkami dva kilometry od starobylého města Palmýra, uvedla ve čtvrtek syrská observatoř pro lidská práva. Je tu riziko, že prorazí na místo světového dědictví UNESCO.

Teroristé ISIS pronikli do al-Sikhnedu a do mnoha regiónů východně od města Palmýra, kde se snimi střetly armádní jednotky, které zmařily jejich útoky z mnoha směrů,“ řekl guvernér Homsu Talal Barazi tiskové agentuře SANA.

Palmýra. Foto: Reuters / Khaled al-Hariri
Palmýra. Foto: Reuters / Khaled al-Hariri

Militanti porazili vládní síly v prudkých bojích, které stály životy 110 ISIS bojovníků a radikálové se dostali na velmi krátkou vzdálenost od této zříceniny, podle monitorovací skupiny. Existují obavy, že teroristé způsobí podobnou zkázu, jakou udělali dříve v tomto roce v Iráku.

Palmýra je v ohrožení,“ varoval Ramo abdel Rahman, ředitel observatoře. „ISIS přemohli vládní jednotky mezi Al-Sukhnahem a Palmýrou, pohybujíc se z jejich pevnosti v údolí Eufratu k východu,“ dodal.

Pozůstatky starověkého města Palmýra leží uprostřed pouště Tadmorean v Sýrii. UNESCO označuje Palmýru jako mezník „výjimečné univerzální hodnoty,“ a jako „oázu v syrské poušti“, která leží severovýchodně od Damašku. Palmýra ukrývá pozůstatky velkého města, které bylo kdysi jedním z klíčových kulturních světových středisek.

Od 1. do 2. století, umění a architektura Palmýry, stojící na křižovatce několika civilizací, se vyznačuje řecko-římskou technikou s místními tradicemi s perskými vlivy.

Maamoun Abdulkarim, syrský ředitel na starožitnosti, uvedl, že nepochybuje, že pokud Palmýra padne do rukou džihádistů, tak ji postihne stejný osud jako starověké město Nimrud v Iráku, které bojovníci ISIS zničili na začátku tohoto roku.

Pokud se ISIS dostanou do Palmýry, bude to znamenat její zničení,“ řekl Adbulkarim agentuře Reuters. „V případě, že toto starobylé město padne, bude to znamenat mezinárodní katastrofu.

Bude to opakováním barbarství a krutosti, které jsme viděli v Nimrudu, Hatře a Mosulu,“dodal.

Asyrské město Nimrud Foto: Wikipedia
Asyrské město Nimrud Foto: Wikipedia

Místní guvernér Barazi uvedl, že přilehlé moderní město Tadmur bylo domovem 1800 rodin, které uprchly, když se teroristé ISIS ve středu zmocnili města. Reportér agentury SANA citoval v Palmýře místí zdroje, které tvrdily, že militanti ISIS páchali proti rodinám zločiny, včetně pálení a rabování jejich domů.

Podle observatoře, obě strany utrpěly těžké ztráty. Střety vyústily ve smrt nejméně 70 vládních vojáků, včetně šesti důstojníků. Islámský stát ztratil 40 mužů, včetně dvou velitelů, jeden z nich byl vůdcem útoku.

Minulý měsíc se objevilo sedmiminutové video, na němž bojovníci ISIS ničí historické asyrské město Nimrud, které se datuje až do 13. století před naším letopočtem. Starověké místo se nachází v blízkosti Islámským státem kontrolovaného města Mosul na severu Iráku.

Odsuzuji tento šílený, destruktivní akt, který demonstruje, v jaké jsme hrozné situaci. To potvrzuje, že teroristé neničí jen reprezentace postav a basreliéfy,“ uvedla ve svém prohlášení šéfka kulturní agentury OSN Irina Bokova.

S jejich kladivy a výbušninami, mažou tato historická místa, a jsou evidentně rozhodnutí, zničit všechny stopy historie iráckých lidí,“ dodala.

Džihádisté již dříve uvedli, že považují tyto artefakty za modlářství. Radikálové, kteří vyhlásili samozvaný chalífát v severním Iráku a částech Sýrie, vedou kampaň, s cílem zlikvidovat kulturní památky a relikvie, které nejsou v souladu s jejich ideologií.

Na dalším videu, zveřejněném v dubnu, bojovníci ISIS ničí 2000 let staré zříceniny ve starobylém městě Hatra v severním Iráku, 110 km jižně od Mosulu. V únoru, džihádisté zničili starověké artefakty v muzeu v Mosulu a vyhodili do vzduchu veřejnou knihovnu s použitím doma vyrobené bomby. Ozbrojenci ISIS spálili obrovské množství knih v Ústřední knihovně v Mosulu, kde ušetřili pouze islámské publikace.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*