Stahování amerických vojsk ze Sýrie začalo, potvrdil vojenský představitel

Stahování amerických vojsk ze Sýrie začalo, potvrdil vojenský představitel

Spojené státy začaly stahovat své síly ze Sýrie, podle zpráv, které citovaly mluvčího americké vojenské koalice. Kanál CNN dříve uvedl, že některý americký hardware už byl odstraněn.  Plukovník Sean Ryan, mluvčí americké koalice, která údajně vznikla k boji proti islámskému státu, uvedl v médiích, že USA zahájily „proces našeho cíleného stažení ze Sýrie“.

Americký prezident Donald Trump prohlásil dne 19. prosince, že Islámský stát byl poražen a již není potřeba, aby americké jednotky zůstaly v Sýrii. Jednotky zde byly nasazeny bez souhlasu Damašku a bez mandátu Rady bezpečnosti OSN a byly rozmístěny převážně v Kurdy kontrolované severovýchodní části Sýrie.

Toto oznámení přišlo uprostřed stížností amerického spojence Turecka, které považuje kurdské milice – zejména YPG – za národní hrozbu a slíbilo, že na ně zaútočí, pokud se nestáhnou zpět z turecké hranice.

Ostře kontrastní názory na syrské Kurdy zhoršily vztahy mezi Washingtonem a Ankarou a vrazily klín mezi oba spojence NATO. Spojené státy, které dodávaly Kurdům zbraně, opakovaně chválily tyto jednotky v boji proti islámskému státu. Ankara však považuje YPG za „teroristy“ a spojence zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Turecký ministr zahraničí ve čtvrtek informoval, že plánovaná operace Ankary proti Kurdům v severní Sýrii nebude záviset na stažení USA z tohoto regionu.

Oznámení o stažení amerických jednotek se však nepodařilo okamžitě uskutečnit. Podle páteční zprávy CNN byl stažen nějaký americký hardware, ale zdroj neuvedl, o co přesně se jednalo, ani kde byl přesunut.

Rozhodnutí Donalda Trumpa o stažení amerických vojsk ze severní Sýrie bylo kritizováno i doma a mělo na svědomí rezignaci ministra obrany Jima Mattise.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*