SSSR ’41-’45: Empire Strikes Back

SSSR ’41-’45: Empire Strikes Back

Impérium vrací úder je pátý díl ze série sci-fi filmů Star Wars od George Lucase z roku 1980. Je to krásná pohádka, ale vrátit úder nacistickému Německu nebyla pro SSSR žádná procházka růžovým sadem

Vypočítávat lidské a materiální ztráty druhé světové války, které se v Rusku dodnes říká Velká vlastenecká válka (Ukrajina to prý již zrušila) by bylo nošením sov do Athén. Ale dobré by bylo zamyslet se nad vojensko-technickými aspekty této války.

Podle stránky Soviet combat vehicle production during World War II činila produkce tanků T34 a T34-85 v letech 1941-1945 celkem skoro 55.000 kusů. V nejkritičtější roce jich bylo vyrobeno 15.812, což je v průměru skoro 45 tanků denně. Dosti ohromující číslo, že?

A proč se o tom zmiňuji? Protože partička místních „co koukali do hlavní tanků nebo o tom alespoň slyšeli vyprávět“ se snaží nasadit Rusku a jeho prezidentovi Putinovi psí hlavu, s Gulagy, „okupaci“ a podobně a dělají to hlavně proto, aby zakryli podstatně horší německé zločiny.

A jakou to má souvislost s dneškem? Tito lidé si totiž myslí, že všichni okolo jsou „blbí jak dřevění houpací koně“ a zbaští jim tvrzení, že „Rusko je dvěma válkami vyčerpáno“. Nebo spíše „bitvami na dvou frontách“. Horší pitomost si jen stěží lze vymyslet.

Nevím, kdo umí kvantifikovat ruskou vojenskou přítomnost na Východní Ukrajině, já to neumím. Nechci předstírat, že ta přítomnost je nulová, to asi není, ale myslím se, že by to hravě zvládla ČSLA v době své největší takové slávy.

Takový pidistát, jakým bylo Československo, by vojenskou podporou separatistů nikdy nemohl být vyčerpán. Vždyť samotné ukrajinské zdroje udávají počet mrtvých na +5000 (teď je číslo o něco vyšší) na obou stranách a i když to bude znít cynicky, tak to jsou směšné ztráty.

A vojenský materiál? Tanky a jiné bojové prostředky. Docela toužím po tom vidět někde na fotce rozstřílený ruský tank. Ale to se podaří jen tehdy, když to je tank ruské, popřípadě sovětské výroby, který mají obě armády.

A Sýrie? Musím to říci na plnou hubu. Mnoho zdejších agitátorů nesporný ruský úspěch v Sýrii nesmírně sere. Rusko, daleko efektivněji, než Západ pomohlo situaci v Sýrii zklidnit a přispět k úspěchu legální vlády prezidenta Asada.

Pravda, USA se Asad nelíbí a chtěly ho zničit již v roce 2012. Otázkou ale je, zda jsme nyní 100% vazalem USA a nesmíme k té věci nic říci?

Nebo smíme říci, že zahraničněpolitické vojenské akce posledních nejméně 15 let nebyly ničím jiným, než permanentním průserem. O to flagrantnějším, že se týká nejcitlivější oblasti této planety. A v jeho přímém důsledku teď milióny nešťastných lidí migrují do Evropy.

Rusku se vytýká, že bombardovalo i tzv „umírněnou opozici“. Nezlobte se, ale umírněná opozice může být jedině tak v parlamentu a i tam často dochází k bitkám. Kdo vezme fo ruky zbraň, je terorista a platilo by to i pro ukrajinské separatisty, kdyby se ovšem snažili dobýt Kyjev.

A v obou případech, na Ukrajině i v Sýrii, Rusko napravuje přehmaty americké administrativy, která ví, že po příštích volbách půjde od válu a snaží se ještě urvat, co se dá.

Rusko zabránilo krvavému masakru na Donbasu a významně přispělo k tomu, že se v Ženevě jedná o míru v Sýrii.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*