Srbsko nedovolí migrantům návrat na své území

Srbsko nedovolí migrantům návrat na své území

Srbsko nedovolí migrantům návrat na své území ze sousedních zemí, řekl srbský první místopředseda vlády a ministr zahraničí Ivica Dačić novinářům po setkání s jeho slovinským protějškem Karlem Erjavcem, informovala tisková agentura TASS.

„Srbsko nedovolí návrat uprchlíků na své území a bude reagovat odpovídajícím způsobem, pokud některé sousední země přijmou jednostranná opatření,“ uvedl Dačić. Dačić vysvětlil, že Srbsko bude nuceno jednat tímto způsobem, pokud se Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko uchýlí k jednostranným řešením uprchlického a migračního problému.

Dačić uvedl, že Erjavec přijel do Bělehradu, aby informoval srbské vedení o iniciativách slovinského premiéra Mira Cerara o způsobech, jak ukončit migrační krizi. Aniž by zašel do podrobností těchto iniciativ, Dačić uvedl, že obě země by se měly vzájemně informovat o opatřeních a krocích, které plánují přijmout.

Ilustační obrázek Foto: REUTERS/Marko Djurica
Ilustační obrázek Foto: REUTERS/Marko Djurica

„Srbsko respektuje a žádá Evropskou unii, aby vytvořila jasnou evropskou politiku v této oblasti,“ řekl Dačić novinářům.

Srbský ministr zahraničí potvrdil, že Srbsko je proti jednostranným akcím některých států, a předpokládá, že by všechna opatření měla být součástí jediné a jednotné evropské politiky. Podle Dačiće, uzavření hranic a snížení jejich průchozí kapacity; pozastavení shengenské dohody, které se Rakousko chystá udělat, stejně jako jednostranné kroky, způsobí řetězovou reakci podél celé balkánské trasy migračního toku.

Dačić také uvedl, že Srbsko nedovolí migrantům zůstat v zemi. „Nikdo nezůstane v Srbsku, pokud oficiálně nepožádá o azyl v souladu s mezinárodními postupy. Pokud někdo bude chtít vyřešit problém v naději, že migranti zůstanou v Srbsku, tak se mu to nepodaří,“ varoval Dačić. Ministr dále ironicky poznamenal, proč přistěhovalci nemíří do Kosova, které je, jak uvedl, „centrem demokracie a rozvoje a silné prosperující území.“

Podobné články

Macron je služebník zla

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*