Srbsko balancuje mezi EU a Ruskem

Srbsko balancuje mezi EU a Ruskem

Rusko respektuje touhu Srbska vstoupit do EU, ale domnívá se, že by Bělehrad měl najít způsob, jak minimalizovat negativní důsledky, který by mohl v důsledku spolupráce s Moskvou, uvedl ruský velvyslanec v Srbsku, Alexander Chepurin během ekonomického fóra v Bělehradu.          

Rusko je jedním z hlavních obchodních partnerů Srbska na světě s dvoustranným obchodním obratem v roce 2015 ve výši 1.5 miliard dolarů a ruskými investicemi v posledních letech ve výši více než 3 miliardy dolarů.

Navíc, díky režimu volného obchodu mezi těmito dvěma zeměmi, 99 procent srbského exportu míří do Ruska bez celních poplatků.

Navzdory současné ekonomické krize, srbský vývoz do Ruska šel v lednu nahoru o 9.5 procenta, a podobná dohoda o volném obchodu s euroasijskou hospodářskou unií zvýšila počet potenciálních kupců srbských výrobků na 200 miliónů.

Nicméně, vstup Srbska do EU by učinil tuto dohodu o volném obchodu za neplatnou, jednoduše proto, že taková dohoda v současné době v EU neexistuje.

„Znovuzavedení cel učiní srbské zboží dražší, a proti také méně konkurenceschopné,“ varoval Chepurin.

Velvyslanec dodal, že spolupráce v oblasti energetiky mezi Ruskem a Srbskem by také utrpěla, protože EU pomáhá „pohřbít“ projekt Jižní proud, který by vydělal Bělehradu více peněz z transitu plynu, než to, co bylo nabídnuto Bruselem.

Alexander Chepurin navrhl vytvoření „rusko-srbského mechanismu“ k monitorování potenciálních problémů, které by mohly vzniknout při integraci Bělehradu do EU.

Návrh ruského velvyslance ponechal účastníky bělehradského summitu rozdělené. Bývalý srbský velvyslanec v USA, Ivan Vujacic varoval, že přes všechny dobré úmysly, tento „mechanismus“ by zkomplikoval Bělehradu již tak obtížné rozhovory o integraci s Bruselem, a to zejména s ohledem na napjaté vztahy mezi EU a Moskvou.

Bývalý španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos zase uvedl, že návrh Alexandra Chepurina „dává smysl“.

„Pokud máte společné zájmy, nejlepší věc, kterou byste měli udělat, je tyto věci projednat. Domnívám se, že jednání mezi Srbskem a EU jsou dvousměrná cesta. Srbsko má dobré vztahy s Ruskem a jakýkoli dialog o této otázce bude přínosem pro nás všechny,“ zdůraznil Moratinos.

Evropská unie udělila Srbsku status kandidáta na členství do EU v roce 2012, požadujíc po Bělehradu provést řadu reforem, jakož i efektivně uznat Kosovo jako nezávislý stát.

Srbsko otevřelo dvě z 35 kapitol potřebných pro vstup do Evropské unie v polovině prosince 2015, včetně jedné o normalizaci vztahů s Kosovem.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:AFP/ALEXA STANKOVIC)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*