Spolkni potrat

Spolkni potrat

V České republice se začala prodávat pilulka, která ženám umožní šetrnější potrat, než jaký mohly doposud podstoupit. Vražda zárodku bude nyní v Česku jednodušší a zřejmě i masovější.

Od toho týdne je oficiálně k dostání vražda v prášku. České ženy si od pondělí mohou pořídit pilulky, které jim umožní ukončit své těhotenství. Za tři a půl tisíce je nyní na pultě každé lékárny k dostání lék, který je schopen nemilosrdně usmrtit nenarozené miminko. A to ještě s formálním souhlasem lékaře. Bez receptu nebude možné přípravek legálně koupit.

Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil prodej smrtících pilulek ještě loni v létě. Přibližně rok trvalo, než byla zahájena jejich distribuce. Původně se přitom počítalo, že výrobci dodají tabletky během několika měsíců.

Ve skutečnosti jde vlastně o dva prášky. Jistota je jistota, že? Ten první je steroid, ten druhý hormon, který umí vybudit dělohu k aktivitě. První pilulka zárodek miminka zabije (odloučí jej od dělohy), druhá způsobí ženě kontrakce, které jej vypudí z těla ven. U nás se smí užívat jen do 49. dne od poslední menstruace, tedy zhruba sedm týdnů. Současná miniinterrupce může být až do 9. týdne těhotenství.

Jak uvádí někteří odborníci, potrat v prášku je mnohem šetrnější, než přímý chirurgický zákrok. „Medikamentózní potrat, který je k ženskému tělu šetrnější, představuje alternativu k chirurgickému zákroku, a je na rozhodnutí ženy, zda a který způsob zvolí. Dosud tuto možnost volby české ženy neměly,“ říká gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.

Chemický potrat není jen elegantní řešení, jak se zbavit „prekérní situace.“ Má svou odvrácenou stránku. Jak ukázal test preparátu, nejde o žádnou „tutovku“ – až v 7,5 procentech metoda selže. Ženu mohou ohrozit i vedlejší účinky. „Pilulka má své nežádoucí účinky jako jsou bolesti hlavy, v podbřišku, zvracení, prodloužené silné krvácení,“ varuje gynekoložka Petra Mrázková Líbalová z Euroclinicum.

Potrat v prášku je pochybný rovněž z morálního hlediska. Jak poukazuje Hnutí Pro život, organizace, které se zasazuje o prosazování nedotknutelnosti života každého člověka od jeho početí do přirozené smrti, prodej potratové tabletky fakticky přesouvá psychologické břemeno z přímého zabití dítěte z gynekologa na ženu. Zároveň prodlužuje trauma z potratu a umírání dítěte na tři dny se všemi psychickými dopady. A co je nejhorší, zjednodušuje zneužívání žen.

Na odpor proti smrtícím pilulkám se postavily také některé české politické síly. Nejhlasitěji byli slyšet křesťanští demokraté.


„Přípravek RU-486 je původní abortivum. Nejedná se o tedy antikoncepční prostředek, ale o preparát, který vede k vypuzení plodu, tedy, vyvolává umělý potrat rukou matky, čímž na ní přesouvá břemeno z přímého zabití dítěte. Domnívám se, že již dnes velmi liberální legislativní úprava našeho právního řádu ve věci umělého ukončení těhotenství nepotřebuje další liberalizaci. Naopak, snahou nás všech by mělo být, aby lidský život byl chráněn od početí po přirozenou smrt. Je to věc lidské důstojnosti a budoucnosti našeho národa,“ sdělil dříve svůj postoj k chemickým potratům předseda koaliční strany KDÚ-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle Bělobrádkových slov tabletka může vyvolat iluzi, že se jedná jistou formu „antikoncepce“, popřípadě méně eticky nepřijatelný úkon, než je chirurgická interrupce. „Oboje pokládám za velmi nebezpečné a závažné“, zdůrazňuje místopředseda vlády pro vědu a výzkum.

Na pozadí zahájení prodeje preparátů zjednodušujících usmrcení nenarozeného plodu se objevila děsivá zpráva – v České republice přibývá samovolných potratů. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky se tato forma interrupce výrazně zvyšuje.

„Zastoupení samovolných potratů na celkovém počtu potratů trvale stoupá, podíl 36,4 % v roce 2013 je nejvyšší od roku 1990. Tento trend souvisí s rostoucím počtem chtěných a plánovaných těhotenství, ale také s odkladem rodičovství do vyššího věku. Odborníci se shodují, že s rostoucím věkem ženy stoupá také riziko samovolného potratu. Téměř třetina všech samovolných potratů byla evidována u žen starších 35 let (31,5 %). Ty podstupují umělé ukončení nejčastěji ze zdravotních důvodů (56,8 %),“ uvádí zpráva ústavu.

Mínění autora se nemusí shodovat s postojem redakce.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*