Spojené státy vyslaly vojenské lodě k pobřeží Jemenu

Spojené státy vyslaly vojenské lodě k pobřeží Jemenu

Spojen státy vyslaly dvě válečné lodě k pobřeží Jemenu, kde probíhá vojenská operace vedená Saudskou Arábii proti rebelům Houthi. Armádní plukovník a mluvčí Pentagonu Steve Warren popřel dříve zveřejněné zprávy, že lodě byly vyslány k pobřeží, aby se zmocnily íránských dodávek zbraní do Jemenu, uvedla agentura Reuters.

Lodě se připojí k sedmi dalším americkým válečným lodím, které jsou ve vodách poblíž Jemenu, který se zmítá v občanských nepokojích mezi Íránem podporovanými rebely Houthi a silami loajálními vůči Amerikou podporovanému prezidentovi.

americke valecne lode v jemenu

Americké námořnictvo uvedlo, že zvyšuje svou přítomnost v oblasti z důvodů nestability. V prohlášení námořnictva stojí, že cílem je „zajistit životně důležité námořní trasy v regionu, aby mohly zůstat otevřené a bezpečné.“

Tento krok přišel v době, kdy američtí úředníci pečlivě sledují blížící se konvoj sedmi íránských lodí směřujících k Jemenu s neznámým nákladem na palubě.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest potvrdil obavy z dodávek zbraní z Teheránu pro rebely Houthis.

„Viděli jsme důkazy, že Íránci dodávají zbraně a další formy podpory rebelům Houthis v Jemenu,“ uvedl Earnest.

„To je ten druh podpory, která přispěje jen k většímu násilí v této zemi, v zemi, která se již tak násilím zmítá.“

Koalice vedená Saudskou Arábií zahájila proti Jemenu letecké údery ve snaze zastavit postup rebelů Houthi, což jsou kroky, které Teherán odsuzuje.

Jeden americký činitel uvedl, že přítomnost amerických válečných lodí v Jemenu dá Americe možnost se rozhodnout, co učinit v případě, že situace eskaluje.

Mezi ostatní americké válečné lodě v regionu patří dva torpédoborce, dvě minolovky a tři obojživelné lodě přepravující 2200 vojáků námořní pěchoty.

Spojené státy prohloubily zpravodajskou spolupráci se Saudskou Arábií v provádění náletů v Jemenu a poskytují logistickou podporu Saudy vedené koalici.

 

Reuters/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*