Spojené státy nasadí ve východní Evropě těžké zbraně

Spojené státy nasadí ve východní Evropě těžké zbraně

Šéf Pentagonu prohlásil, že Spojené státy budou v několika východoevropských zemích nasazovat těžkou vojenskou techniku, aby tím zvýšili přítomnost NATO v regionech, uprostřed patové situace s Ruskem.

Ve svém projevu na společné tiskové konferenci s třemi pobaltskými ministry obrany v Tallinu, Estonsku, americký ministr obrany Ashton Carter uvedl, že Washington rozmístí asi 250 tanků, obrněných vozidel a další vojenské vybavení v rámci sedmi evropských zemí.

„Budeme dočasně nasazovat obrněná vozidla bojového týmu a s nimi související zařízení v zemích střední a východní Evropy,“ uvedl Carter.

Americké tanky v regionu Narva, Estonsku, v blízkosti ruských hranic Foto: PressTV
Americké tanky v regionu Narva, Estonsku, v blízkosti ruských hranic Foto: PressTV

„Tato aktivita zahrnuje tanky, BVP a dělostřelectvo,“ uvedl.

Carter dodal, že Estonsko, Litva, Bulharsko, Rumunsko a Polsko „souhlasili s nasazením vojenské techniky v jejich zemi,“která se bude v regionu pohybovat v rámci školení a cvičení.“

Carter dodal, že tento krok má uklidnit státy NATO před „hrozbou“ z Ruska a teroristickými skupinami.

Jeho vyjádření přišlo den poté, co oznámil, že Spojené státy poskytnou zbraně, letadla a vojenské síly pro novou NATO jednotku rychlého nasazení.

Je to poprvé od konce studené války, co Washington umisťuje těžkou vojenskou techniku v novějších členských státech NATO.

Vojenské napětí mezi Spojenými státy a Ruskem neustále stupňuje od dubna 2014, kdy se na základě referenda připojil k Ruské federaci poloostrov Krym.

Washington obviňuje Moskvu z vyzbrojování a podpory pro-ruských sil, které bojují v převážně rusky mluvících oblastech ve východní Ukrajině. Moskva označuje tato obvinění za nepodložená.

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Spojené státy nasadí ve východní Evropě těžké zbraně

  • · Edit

    Carter dodal, že tento krok má uklidnit státy NATO před „hrozbou“ z Ruska a teroristickými skupinami.

    Ano již budou v klidu. Navlékli si vlastně tričko s terčem. To jednoho uklidní. Asi natrvalo.

  • Slyšel jsem, že vojska rozmístí USA na základě pozvání jednotlivých států. V některých zemích jsou politici pod přísnou kontrolou USA, takže podepsali zvací dopis. Ostatní k podpisu zvacích dopisů teprve donutí. Dočasný pobyt cizích vojsk na základě zvacího dopisu u nás dobře známe. Tehdy si signatáři zvacího dopisu mohli vybrat – jet z Moskvy v klidu domů nebo se ztratit na Sibiři. Přesto považujeme zvací dopis za vlastizradu. Věřím, že bude za vlastizradu považováno i pozvání vojsk USA.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*