Spojené státy chtějí v Iráku vybudovat dvě nové vojenské základny

Spojené státy chtějí v Iráku vybudovat dvě nové vojenské základny

Spojené státy se rozhodly v Iráku vybudovat nové vojenské základny v provincii Anbar, ve snaze údajně čelit teroristům islámského státu v nestabilním regionu.

Irácký vojenský zdroj ve středu uvedl, že dvě základny budou zřízeny v regionu Hamarah, severovýchodně od města Fallúdža a v oblasti blízko irácko-syrské hranice.

Irácké armádě a spojeneckým dobrovolným bojovníkům se v prosinci podařilo znovuzískat provinční hlavní město Ramádí, kde vypudili militanty, kteří oblast kontrolovali téměř rok.

Nejmenovaný irácký zdroj, který byl popsán jako velící důstojník operací v Anbaru, uvedl, že americká armáda informovala, že zvýšení přítomnosti vojáků v provincii je v souladu s rostoucím vlivem teroristů islámského státu.

Americká vojenská základna v jižním iráckém městě Basra Foto: Press TV
Americká vojenská základna v jižním iráckém městě Basra Foto: Press TV

Důstojník dodal, že američtí vojenští velitelé v Iráku opakovaně deklarovali při jednáních s úředníky v Bagdádu, že strategie Washingtonu je, zvýšit vojenskou přítomnost ve městě Anbar, provincii, která se zmítá v těžkém násilí a nejistotě od americké invaze do Iráku v roce 2003.

Americká armáda má již v provozu dvě základny v iráckých regionech Habbaniyah a Ayan al-Assad. Washington také vede takzvanou mezinárodní koalici proti islámskému státu, s válečnými letadly amerických spojenců a často provádí nálety proti údajným pozicím teroristických skupin v Iráku a Sýrii.

Islámský stát převzal kontrolu nad částmi Iráku v červnu 2014, když se ozbrojenci zmocnili severního města Mosul.

Iráckým silám se podařilo dobýt několik klíčových pozic, včetně měst Tikrítu a Baiji v severní provincii Salahuddin. Úředníci slíbili po osvobození Ramádí, že úspěšná operace by měla být předehrou před vyčištěním veškerého iráckého území od teroristů islámského státu.

 

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Spojené státy chtějí v Iráku vybudovat dvě nové vojenské základny

  • Američané se čímvíc hnusí celému světu. Jsou to prolhané bezpáteřní bestie.

  • Páni američané, je třeba vystavět dálší nové vojenské základny v Sýrii a pěkně tam cvičit nové teroristy, třebe pod jimý názvem“syrská demokratická opozice“, ISis teroristi už vyšli z mody a už jsou dost opotřebovaný. Je třeba je nahradit mladými, silnými muži, v tureckých táborech je jich dost. Ty stáré pošleme nyní do lázní v Evropě, tam je s radostí přijmou, ještě tam odvedou nějakou tu naučenou v Sýrii Humanitární Práci. Naše americké základny tak budou blíže na Bagdad i na Moskvu, a taky jich máme po světě stále málo, asi 180.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*