Spojené království chce normalizovat vztahy s Ruskem

Spojené království chce normalizovat vztahy s Ruskem

Dne 9. srpna, Vladimír Putin a Theresa May spolu hovořili poprvé, kdy se nová britská premiérka ujala úřadu a oba vyjádřili nespokojenost se současným stavem rusko-britských vztahů.                                            

V telefonním rozhovoru, který byl iniciován Velkou Británií, se oba dohodli na rozvíjení dialogu mezi bezpečnostními službami a v otázkách týkajících se letecké bezpečnosti a dohodli se na vzájemném setkání v blízké budoucnosti. Premiérka poznamenala, jak jsou důležité vztahy mezi Británií a Ruskem a vyjádřila naději, že i přes rozdíly v některých otázkách, by obě země mohly komunikovat otevřeně a poctivě o problémech, na kterých jim nejvíce záleží. Ruský prezident opět Therese May gratuloval k jejímu jmenování do nejvyššího úřadu. V dalším náznaku zlepšení vztahů mezi Británií a Ruskem, nový britský ministr zahraničí Boris Johnson telefonoval 12. srpna ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovi a zřejmě také vyzval k normalizaci vztahů.

Jeho telefonát poskytuje definitivní potvrzení, že je v plném proudu koordinovaný pokus Velké Británie s cílem zlepšit vztahy s Ruskem. Ve svých článcích publikovaných v britském deníku Daily Telegraph, pan Johnson dal jasně najevo, že stojí o zlepšení bilaterálních vztahů s Ruskou federací.

To by mohlo znamenat začátek lepších vztahů mezi oběma zeměmi, které byly napjaté v posledních letech i díky tomu, že Velká Británie byla nástrojem prosazování ekonomických sankcí proti Moskvě, když se stal Krym součástí Ruska v roce 2014. Divize na Ukrajině, rozšíření NATO k hranicím Ruska a rozdílné postoje k Sýrii také výrazně zhoršily vztahy mezi oběma zeměmi. I když Velká Británie i Rusko tvrdí, že bojují proti islámskému státu, Londýn nesouhlasí s ruskou podporou syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Moskva odsuzuje britskou podporu pro takzvané „umírněné“ rebely v Sýrii.

Je pozoruhodné, že Theresa May potvrdila záměr Spojeného království účastnit se ceremonie na počest 75. výročí příchodu prvního britského konvoje ve druhé světové válce v ruském městě Archangelsk, která se bude konat tento měsíc.

Princezna Anne Mountbatten-Windsor, jediná dcera královny Spojeného království Alžběty II, se bude také účastnit série vzpomínkových akcí v Rusku na počest vojáků, kteří obětovali své životy, aby poskytli zabarikádovanému Sovětskému svazu životně důležité zásoby arktickými konvoji během druhé světové války.

Ceremonie se bude konat od 30. do 31. srpna. Přibližně 1400 obchodních plavidel proplulo světově nejnebezpečnějšími vodami, doprovázené loděmi Britského královského námořnictva, Námořnictvem Spojených států amerických a jinými loďstvy.

Je třeba poznamenat, že tento vývoj událostí byl poněkud neočekávaný. Nic nenaznačovalo tomu, že by se podnikaly kroky ke zlepšení vztahů. Člověk si musí ihned vzpomenout na první slova předsedkyně vlády, když hovořila ve sněmovně 18. července a hovořila o „ohrožení zeměmi, jako je Rusko a Severní Korea.“.

Premiérka také uvedla, že by neváhala použít jaderné zbraně. Její důvody, proto, aby zněla tvrdě, byly zcela pochopitelné- snažila se přesvědčit parlament, že je nezbytné nahradit britský program Trident a vyčlenit 31 miliard £ k tomuto účelu. Theresa May se také snažila posílit svou pověst „tvrďáka“ a že bude schopna jednat, pokud to bude nutné.

Je tu ještě něco, co je důležité pro analýzu vztahů mezi Ruskem a Velkou Británií. Theresa May odmítla požadavek na konání veřejného vyšetřování vraždy bývalého ruského špiona Alexandra Litviněnka, který zemřel v Londýně v roce 2006, poté, co byl otráven radioaktivní látkou. Rusko uvedlo při mnoha příležitostech že „čistě kriminální“ případ smrti Litviněnka byl politizován a vyšetřováním vedeným většinou za zavřenými dveřmi, s utajováním dokumentů a nejmenovanými svědky, kteří přispěli k výsledku.

Je tu ještě další aspekt, který se udál do značné míry bez povšimnutí médií. Mnozí byli překvapeni neočekávaným rozhodnutím Theresy May, jmenovat Borise Johnsona jako ministra zahraničí, navzdory historii jeho faux pas.

Rusko bylo jednou z mála zemí, která se postavila jeho jmenování optimisticky. „Kniha rusko-britských vztahů již dlouho čeká na někoho, kdo obrátí stránku k lepší historické bilaterální spolupráci. Pokud bude mít britský ministr zahraničí pod vedením svého nového vůdce odpovídající touhy, budeme je podporovat,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova ve svém prohlášení.

Ruská státní tisková agentura popsala Johnsona jako „charismatického člověka s pověstí vtipkování, schopného zničit svého protivníka jediným slovem“.

Existují důvody pro posun britské zahraniční politiky. Británie, kterou známe dnes, již není zemí, jaká byla dříve. Účast v irácké válce může být viděna, jako poslední bodnutí umírající vosy jde-li o projekce britské moci. Když se britské vedení rozhodlo spolu s USA podniknout ilegální invazi do Iráku v roce 2003, vše šlo ke dnu. Londýn tehdy mohl svědomitě tvrdit, že má Británie k dispozici druhou nejschopnější světovou armádu.  Ale ponižující porážka v Basře v roce 2007 vážně poškodila iluzi o britské vojenské síle.

Poté, co se Británie v červnu 2016 rozhodla opustit EU, země čelí období turbulencí a nestability. Existuje možnost, že království opustí Skotsko. Je docela možné, že nástupce paní May bude znám jako předseda vlády Anglie a Walesu s Moskvou rozvíjející nové vztahy s nezávislým Skotskem. Severní Irsko se může spojit s Dublinem a dokonce i samotný Londýn se může stát nezávislým městským státem.

Pro britskou ekonomiku jsou předpovídány těžké časy.

Mezi ostatními je třeba řešit horké otázky zahraniční politiky, například statut Gibraltaru, britského zámořského území.

Bylo by naivní očekávat diplomatický průlom při nadcházejícím setkání mezi Theresou May a Putinem na summitu G20 předních světových lídrů v Číně, který se koná příští měsíc. Je těžké si představit, že by nová premiérka radikálně změnila britskou zahraniční politiku, včetně vztahů s Ruskem. I v případě, že země zůstane sjednocená, bude to trvat ještě nějakou dobu. Zahraniční politika obecně bude odložena. Vztahy s Ruskem budou do značné míry ovlivněny Spojenými státy, pravděpodobně ještě víc než předtím, neboť NATO hraje větší roli než EU při vymezování priorit zahraniční politiky ve Velké Británii.

Se vším tím na mysli, ministerská předsedkyně dává na vědomí, že chce, aby byly vztahy mezi oběma zeměmi odmraženy. Rusko hraje důležitou úlohu na Středním východě a s Velkou Británií hluboce zapojenou do regionálních konfliktů.

Rusko má potenciál stát se důležitým přínosem během tohoto přechodného období- a to nejen jako obchodní partner, ale také jako most mezi Východem a Západem. Během několika posledních let Moskva výrazně zvyšuje svou sféru vlivu v Eurasii a je dnes vnímána jako blízký partner Číny a Indie. Po hlasování o Brexitu, londýnské postavení jako finanční centrum Evropy je v ohrožení, protože mnoho evropských měst, jako je Berlín, Paříž a Amsterdam, začaly vytvářet gesta o převzetí. Velká Británie může čelit problémům v případě, že jednání s EU nepoběží hladce a článek 50, který nastiňuje právo členských států EU o vystoupení z EU, se aktivuje. Za těchto okolností Theresa May vyhodnotí možnosti Velké Británie na zřízení nových mostů s novými partnery. Zvýšená spolupráce s Ruskem by mohla poskytnout potřebnou protiváhu, a ukázat ambice Velké Británie otevřít nové obchodní cesty. Domácí spotřebitelské trhy Ruska a jeho hlavních partnerů touží po zboží a zemědělských produktech vyvážených Spojeným královstvím. Zde je velká plocha příležitostí pro spolupráci.

Mimochodem, neexistuje jednota v otázce Ruska ani v rámci NATO, ani v rámci EU, a změny jsou na cestě. Rostou zde náznaky, že mnozí lidé na Západě mají plné zuby zbytečných pokusů Rusko „izolovat“ na mezinárodní úrovni a také jsou proti ekonomickým sankcím.

Kromě toho, vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA může vést k drastickým změnám a skoncovat s rusko-západní patovou situací.

Andrei AKULOV

(Strategic-culture.org/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*