Spojenci Merkelové odmítají představu „Spojených států Evropy“ před důležitými koaličními rozhovory

Spojenci Merkelové odmítají představu „Spojených států Evropy“ před důležitými koaličními rozhovory

Evropa není připravena na federální systém, uvedli spojenci Angely Merkelové z Křesťanských demokratů (CDU) a odmítají tuto vizi pro kontinent, kterou navrhuje bývalý koaliční partner Martin Schulz ze strany Sociální demokracie (SPD).

Německo se dostalo do krize poté, co se politickým silám země nepodařilo po volbách vytvořit koalici. Vůdce SPD Martin Schulz, který dříve vyloučil vytvoření koalice s CDU souhlasil s „otevřenými“ rozhovory s táborem Merkelové.

„Nemusíme vládnout za každou cenu, ale nesmíme ani za každou cenu vládnutí odmítnout,“ řekl Schulz  minulý týden poté, co se zhroutila koaliční jednání CDU s liberální stranou Svobodných (FDP) a se stranou Zelených.

„Chci evropskou ústavu, která vytvoří federální Evropu,“ řekl Schulz na kongresu strany SPD v Berlíně. Schulz uvedl, že návrh evropské ústavy „musí být předložen ve všech členských státech a ti, kteří nesouhlasí, by měli být automaticky z EU vyloučeni.“

Schulz přislíbil, že bude rozhodně obhajovat vytvoření „Spojených států Evropy“ v rámci jedné ústavy do roku 2025, aby se mohl vypořádat s mnoha problémy, jimž EU čelí.Tato vize byla tvrdě odmítnuta nejbližšími spojenci kancléřky ve straně CDU před koaličními rozhovory, které mají proběhnout tento týden ve středu. Volker Kauder, často označovaný jako „pravá ruka Merkelové“ označil Schulzův návrh jako „hrozbu pro EU a pro mínění občanů o Evropě.“

Kauder je přesvědčen, že členské státy v tuto chvíli prostě netouží po takovém návrhu.

„Návrh by rovněž ohrozil práci sjednocování, která je jedinečná v historii světa, protože většina členských států se jistě nebude podílet na vytváření Spojených států,“ řekl Kauder pro deník Tagesspiegel. „Také jsem zvědavý, kde by měla být přidaná hodnota Spojených států porovnána s dnešní Evropou.“

Náčelník štábu německé kancléřky Peter Altmaier také jeho myšlenku odmítl a argumentoval, že členské státy se nevzdají své svrchovanosti.

„Diskuze o tom, zda by měla být Evropa federálním státem, konfederaci států nebo Spojenými státy, je pro vědce a novináře – nikoliv pro německou zahraniční politiku,“ řekl Altmaier deníku Rheinische Post Saturday. „Spojené státy Evropy by přenesly svrchovanost členských států do Bruselu a v mnoha státech by byla většina proti tomu.“

Evropské naděje na vytvoření konsolidované ústavy selhaly již v roce 2005, kdy Nizozemci a Francouzi nedokázali ratifikovat „Smlouvu o založení ústavy pro Evropu“, která byla podepsána v Římě dne 29. října 2004. Cílem bylo nahradit stávající ústavy Evropské unie jediným textem. Po třech letech členové EU podepsali Lisabonskou smlouvu, která upevnila evropské instituce, aniž by porušovala svrchovanost členských států.

Zatímco SPD a CDU nesouhlasí s jejich vizí pro širší Evropu, strana Merkelové stále doufá, že do začátku příštího roku vytvoří koalici s SPD. „Kvůli naší politické odpovědnosti musíme nyní zajistit, aby rozhovory s SPD vedly k vládě, která trvale udrží zemi čtyři roky,“ řekl Altmaier.

„Pokud chcete posílit Evropu v tomto neklidném světě, potřebujeme stabilní většinovou vládu,“ řekl Kauder deníku Tagesspiegel. „Doufám, že v lednu budeme pořádat koaliční rozhovory.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Angela Merkelové a Martin Schulz Foto: Reuters)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Spojenci Merkelové odmítají představu „Spojených států Evropy“ před důležitými koaličními rozhovory

  • · Edit

    Jsem moc rád za Schulze. Působí na lidi jako absolutní repelent a dokáže odradit i proevropsky smýšlející lidi. To je moc dobře! jen tak dál pane Schulzi a Evropa bude brzy zničena.

    http://www.epshark.cz/video/113

  • Doufejme jen, že se Merkelové nepodaří vybudovat čtvrtou říši, že dříve bude odepsána a odejde na smetiště dějin. Nikdo rozumný nemůže dopustit její řádění a experimenty s Evropou. Evropa jí nepatří a Němci by jí to měli dát jako první dostatečně znát. Merkelová ničí Evropu pro zájem několika pašeráků lidí, kteří na tom vydělávají. Mezi pašeráky paatří i „neziskovky“, které sem pomáhají infiltrovat přivandrovalce.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*