Špionážní agentura BND nenalezla žáden důkaz, že by se Moskva vměšovala do německé politiky

Špionážní agentura BND nenalezla žáden důkaz, že by se Moskva vměšovala do německé politiky

Německá zpravodajská služba nebyla schopna předložit žádný přesvědčivý důkaz o tom, že by Rusko vedlo dezinformační kampaň proti Berlínu, a neznamená to, že by se o to usilovně nesnažila.    

Poté, co strávila téměř rok společného vyšetřování, německá zpravodajská služba (BND) a Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) nenalezli žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by Rusko páchalo nějakou desinformační kampaň proti německé spolkové vládě.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung, bezpečnostní agentury měly původně v plánu, aby alespoň částečně zpřístupnily svá zjištění veřejnosti, ale vzhledem k naprostému nedostatku jakýchkoliv důkazů se rozhodly vyšetřovací zprávu vůbec nezveřejňovat.

„Rádi bychom vytáhli žlutou kartu,“ citoval deník přiznání bezpečnostního experta.

Nicméně, tato odhalení neodradila spolkové kancléřství pokračovat nadále v šetření.

V prosinci 2016, šéf BfV Hans-Georg Maassen obvinil Moskvu, že se snaží destabilizovat Německo kybernetickými útoky a propagandou před volbami v roce 2017. Jeho obvinění se shodovalo s tvrzením řady médií, která vinila ruské hackery z údajného zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, ačkoli doposud nebyl předložen žádný přesvědčivý důkaz, který by dokládal tuto teorii.

Je třeba připomenout odhalení serveru WikiLeaks v roce 2013, že NSA špehovala německou kancléřku a ministry. V té době, bývalý americký ministr zahraničí John Kerry byl mnohem realističtější tím, že uvedl, že „každá země na světě, která se zabývá mezinárodními záležitostmi a národní bezpečností, provádí spoustu aktivit pro ochranu své národní bezpečnosti,“ uvedl Kerry a dodal, že „vše, co vím, je, že je to neobvyklé pro mnoho národů.“

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: EPA)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*