Spící buňky ISIS plánují v odvetě útoky v Evropě a Sýrii

Spící buňky ISIS plánují v odvetě útoky v Evropě a Sýrii

Zatímco se poslední zbytky „kalifátu“ Islámského státu vypořádávají s těžkými ztrátami, spící buňky skupiny již jako pomstu plánují ničivé útoky v Evropě a Sýrii, odhaluje nedávno objevená zpráva.Dokumenty, které získal deník Sunday Times, ukazují, že členové Islámského státu podporují džihádisty, aby plánovali nové útoky v evropských městech, zatímco spící buňky v Sýrii vytvořily zásahové jednotky, aby vraždily své nepřátele.

Tyto informace byly uloženy v mezipaměti na pevném disku, který ztratil člen spící buňky ISIS během přestřelky s místními silami v syrské poušti. Svědčící o jeho pravosti, dokument uvádí, že soubory obsahovaly typy pečlivých detailů, které se staly charakteristickým znakem vedení záznamů skupiny a jejich byrokracie.

Seznamy jmen bojovníků a přidělených zbraní byly spojeny rozpočtovými tabulkami a platbami bojovníkům a jejich manželkám. Jiní zase bědovali nad nedostatkem sebevražedných atentátníků a vozidel, které se mají používat pro odpálení náloží.

Více překvapující jsou však dopisy vysoce postaveného vůdce ISIS jménem Abu Taher al-Tajiki, jenž prohlašuje, že má bojovníky ochotné provádět operace „daleko od Islámského státu“ a je s nimi v kontaktu, aby „provedli tyto útoky a že požaduje zřídit Úřad pro zahraniční vztahy pro oddělení operací v Evropě.“

Další dopisy od al-Tajikiho adresované vůdcům skupin v Iráku a Sýrii navrhují zřídit to, co označují za „krokodýlí buňky“ jež mají reprezentovat zabijáky ISIS, kteří se ukrývají a čekají na povel k útoku. Jejich mise má zahrnovat „zabíjení nepřátel Božích a kradení jejich peněz“. Online hackeři a technici jsou údajně také k dispozici pro mise bez potřeby zbraní.

Tyto zprávy přicházejí poté, co Syrské demokratické síly s podporou USA uvedly, že zvítězily nad poslední baštou islamistů v Sýrii. Toto vítězství přišlo po měsících snah vypudit poslední bojovníky ISIS z oblasti podél řeky Eufrat.

Syrská vláda je však nadále skeptická vůči tvrzení Washingtonu, že džihádistická skupina byla vojensky poražena. Syrský vyslanec OSN varoval, že se teroristé nadále schovávají v uprchlickém táboře Rukban, jenž se nachází v chráněné oblasti USA v blízkosti jordánských hranic.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*