SPD: My a většina občanů České republiky euro nechceme

SPD: My a většina občanů České republiky euro nechceme

Projev na 13. schůzi Poslanecké sněmovny dne 1. 6. 2018 k vyslovení souhlasu s přístupem, Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v Hospodářské a měnové unii.

Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, kterou přezdíváme jako fiskální pakt a kterou tady předkládá vláda v demisi jako další krok k přibližování České republiky do eurozóny a ke společné rozpočtové politice v Evropské unii. To, co v praxi přináší, je ztráta suverénních států nad svými rozpočty. Naše hnutí SPD proto bude hlasovat proti této smlouvě. Obávám se však, že jiné parlamentní strany tuto smlouvu přehlasují.

V debatě o paktu bychom tedy neměli hovořit o tom, jakou prý přináší rozpočtovou kázeň a jak by se nám to asi hodilo. Ano, to, aby naše vlády hospodařily hospodárně, chceme, věřím, všichni, a tak to pojďme společně prosazovat. Jenže k tomu není třeba fiskální pakt z Evropské unie. Všichni víme, že jakékoli úmluvy či pakty přece nepomohly Řecku, Itálii, ani Španělsku či Portugalsku. Jen je dotlačily k falšování hospodářských výsledků.

K tomu, abychom hospodařili správně, potřebujeme slušnost, rozum a vymahatelnou odpovědnost těch, kteří s veřejnými penězi hospodaří. Tedy zavést v prvé řadě principy přímé demokracie včetně přímé hmotné odpovědnosti.

Pokud jde o principiální řešení státních rozpočtů, po léta navrhujeme švýcarský model, dlouhodobě vyrovnaný rozpočet, kdy je samozřejmě možné pružně reagovat např. na hospodářské cykly dočasnými deficity, ale s povinností je vyrovnávat v čase prosperity. Tato vláda je v demisi, ale i když v demisi nebude, tak se vládní strana, tedy hnutí ANO, zavázala, že nás nebude tlačit do eura. Nyní tady ale vláda předkládá návrh ve zcela opačném trendu, tedy předpřipravuje půdu směrem k zavedení eura. A já za SPD říkám: Než přijmeme jakékoliv dohody, které vedou k euru, vyjasněme si, zda ho chceme. My a většina občanů České republiky ho nechceme.

Vážené kolegyně a kolegové, než přijmete fiskální pakt, přijměte zákon o referendu a v něm nechte rozhodnout občany, zda se chtějí pustit do tragédie zvané euro. Vy ale takové referendum odmítáte. A pokud vám občané dají k přijetí eura mandát v referendu, tak klidně pokračujte fiskálním paktem. Jsem však přesvědčen o opaku. A do té doby nemá smysl o tomto tématu ve Sněmovně jednat.

Znovu tedy zopakuji, že hnutí SPD bude hlasovat proti tomuto vládnímu návrhu a připojíme se k návrhu na zamítnutí této smlouvy v prvním čtení.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic SPD.)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “SPD: My a většina občanů České republiky euro nechceme

 • V rámci RVHP se používala „měna“ Převoditelný rubl. Jednalo se spíše o koeficient, kterým se přepočítávaly vzájemné obchody. EURo se k osudu Převoditelného rublu nezadržitelně blíží. Jakmile se nejedná o měnu, ale politický nástroj, je s ním konec.
  Nenastupujme do potápějící se lodi.

 • EU nás cíleně vede k horším zítřkům. Babiš je posedlý svým kšeftem a zatím ze všeho svou drzostí vybruslil. Myslím, že na něj platí sliby se slibují a blázni se radují nevěřím mu. Ale komu věřit když vidím ten debilní blok plný nenávisti a jeho hlavní starostí je, aby nepřišli o voliče a hlavně o své prachy, které tak mají ne za práci ale za slovní boj . Okamuru chtějí zlikvidovat, protože se nehodí svou vyloženě slušností a přímostí. A tak se ministerstvo vnitra mstí za pravdu o Marakéšské úmluvě. Vždy když je nějaká sviňárna tak ji někdo v tichosti v demisi podepíše jako např. lithium. Je více než něco shnilého u našich zaprodaných politických představitelů. Ještě národ není tak dementní, aby ty jejich křivárny neodhalil.

 • Babiš bude Brusel poslouchat jako dobře vycvičený pes. Doma sice bude dělat, že zastává zájmy občanů, ale v Bruselu odkývá vše. Proč? Plánuje si přivlastnit podstatný podíl z dotací pro své podniky.
  Kdo tuto vládu podpoří, patří na smetiště dějin. Socanům se nedivím, ti pro koryto udělají cokoliv, ale komunisté se asi zbláznili. Připomínají mi tu maminku, která na děti denně řve, „ještě jednou a uvidíš“. Komunisté také řekli – nepodpoříme vládu, která rozšíří mise. A ejhle, podpoří. Následně vykřiknou, nepodpoříme vládu, která nezdaní církevní restituce. Babiš klidně na to kývne, protože připraví takový zákon, který Ústavní soud smete.
  Babiš je bez politických názorů. Vše podřizuje osobnímu prospěchu. Je ohebný a je mu jedno „odkud fouká“. Hlavně, že se hrnou penízky.
  Tzv. pravicové strany se zničily zevnitř hamižností svých šéfů.
  Dejme v blížících se komunálních volbách šanci normálním lidem a ukažme, že takovéto strany nemají naší důvěru.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*