Španělský režim se chová jako vojenská junta

Španělský režim se chová jako vojenská junta

Ne, že bych fandil separatistům, kteří chtějí odtrhnout Katalánsko od Španělska. Nicméně, každý má právo na své přesvědčení a nasazovat těškooděnce proti referendu, tedy proti ztělesnění nejširší demokracie…

To je mnohem větší zlo. Navíc, průzkumy říkaly, že pro odtržení je jen 40 % Katalánců, tedy menší podíl, než tomu bylo v případě Skotů. Jenže britská vláda se k tomuto problému postavila čestně a demokraticky, odměnou pak bylo, že Skotové se demokraticky rozhodli zůstat součástí Spojeného království. Kdyby se vláda v Madridu k otázce katalánského referenda o nezávislosti postavila podobně, nejspíš by i výsledek byl podobný tomu skotskému.

Jenže místo toho se španělská vláda snaží zbaběle zabránit tomu, aby se katalánský lid mohl svobodně vyjádřit, tj. pošlapává ne jen demokracii, ale i právo na sebeurčení národů. Pravda, z formálně-právního hlediska je toto referendum v rozporu s ústavou. Ovšem španělskému režimu nestačí prostě v klidu a míru prohlásit, že výsledek referenda bude ignorovat, protože bylo vyhlášeno protiprávně…, ale posílá do hlasovacích místností těžkooděnce, ačkoli dobře ví, že drtivá většina Katalánců, včetně těch, kteří se od Španělska odtrhnout nechtějí, je ale pro možnost se demokraticky vyjádřit v referendu.

Jsem přesvědčen, že toto těžce zbabělé a podlé jednání madridské vlády bude mít jedině ten účinek, že dotlačí i značnou část těch, kteří by dnes hlasovali proti nezávislosti Katalánska, aby svůj postoj změnili, protože španělská moc se vůči nim zachovala nikoli jako moc demokratická, ale jako utlačovatelská říše proti neposlušné provincii.

Katalánské referendum se zvrhlo v násilí, policie nasadila gumové projektily
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*