Španělský parlament schválil zákon k legalizaci eutanazie

Španělský parlament schválil zákon k legalizaci eutanazie

Španělský parlament schválil návrh zákona nové vlády vedené socialisty, aby legalizoval eutanazii a lékařem asistovanou sebevraždu.

Toto kontroverzní opatření prošlo v parlamentu hlasy 201 ku 140, což znamená, že návrh zákona musí nyní projít do parlamentního zdravotnického výboru k rozpravě a poté se vrátí do Senátu, než bude předložen dolní komoře ke konečnému hlasování.V hlasování na podporu eutanazie byl parlament předvídatelně rozdělen, tradiční levicové nebo liberální strany jako PSOE, United We Can (UP), Citizens, ERC, JxCat, EH Bildu, New Canary Islands, Compromís hlasovaly pro návrh zákona a konzervativní strany PP, Vox a UPN hlasovaly proti.

I když pro tento proces neexistuje žádné stanovené datum, ministr zdravotnictví Salvador Illa řekl, že doufá, že zákon o eutanazii bude přijat do června.

Nový zákon, který katolická církev a další skupiny těžce kritizovaly, vyžaduje informovaný souhlas pacienta a kladný úsudek dvou nezávislých lékařů a hodnotící komise.

Podle návrhu zákona mohou být eutanizováni pouze ti, kteří mají vážné, chronické a omezující onemocnění nebo nevyléčitelné onemocnění s omezenou délkou života, ať už v nemocnici nebo doma.

Vedoucí představitelé církve kritizovali „ideologický a sémantický eufinismus“, který stojí za tímto opatřením a odsoudili, že jsou odpůrci zákona nálepkováni za „zpátečnické a neústupné osoby v rozporu se svobodou a pokrokem jednotlivce“.

Loni v prosinci biskupové předložili 48stránkový dokument s názvem „Sowers of Hope“, který odsoudil „ideologickou propagandistickou kampaň“, která učinila tlak na legalizaci eutanazie a asistovanou sebevraždu.

Zastánci eutanazie vždy ukazují „extrémní případy“, uvedli biskupové, aby ignorovali právní zásadu, že těžké případy dělají špatný zákon. Jakmile jsou přijaty, postupně jsou k dispozici mnohem širšímu okruhu pacientů.

Jejich argumenty jsou posíleny „ideologickými a sémantickými eufemizmy“, jako jsou „důstojná smrt“, „autonomie“ a „osvobození“, dodali, přičemž se vyhýbají jasnějším výrazům, jako je smrt pacienta nebo zbavení života.

Pro-eutanazijská lobby také nepravdivě prezentuje opozici vůči této praxi, označuje jí za pouhou náboženskou povahu a trvá na tom, že v sekulární společnosti žádné náboženské vyznání „nemůže nebo by nemělo uplatňovat své názory“ na zbytek společnosti, trvají na svém biskupové.

„Obzvláště protichůdné je bránit eutanazii v době, jako je ta současná, kdy medicína nabízí alternativy, jako nikdy předtím, k léčbě a péči o nemocné v poslední fázi jejich života,“ poznamenali biskupové a uvedli, že eutanazie je forma vraždy a je eticky odporná.

Pokud návrh zákona projde, Španělsko se stane čtvrtou zemí Evropské unie – po Belgii, Lucembursku a Nizozemsku – umožňující eutanazii. Asistovaná sebevražda je legální také ve výše uvedených zemích EU a ve Švýcarsku.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*