Španělský parlament odmítl rozpočet socialistické promigrační vlády a připravuje cestu k možným předčasným volbám

Španělský parlament odmítl rozpočet socialistické promigrační vlády a připravuje cestu k možným předčasným volbám

Španělský parlament odmítl návrh rozpočtu na rok 2019, což představuje ránu do tváře předsedovi vlády Pedru Sánchezovi a zvyšuje vyhlídky na případně nové všeobecné volby.

Řada menšinových regionálních stran, včetně Katalánců, odlítla podpořit rozhodující právní legislativu a hlasovala proti návrhu, který předložil socialistický kabinet Pedra Sanchéze. Předseda vlády již dříve dal do sázky svou budoucnost a slíbil, že pokud nebude rozpočet na rok 2019 přijat, vyvolá v polovině dubna předčasné volby.Sánchezovi pro-migrační socialisté, kteří mají 84 z 350 míst v parlamentu, se v průběhu hlasování o rozpočtu velice spoléhali na podporu Katalánské a Baskické strany, stejně jak to udělali při hlasování o získání důvěry vládě od Konzervativní lidové strany.

Katalánské nacionalisty však pobouřila skutečnost, že vláda se zdráhala diskutovat o otázce nezávislosti svého regionu a hlasovali proti návrhu rozpočtu.

Celkově 191 zákonodárců hlasovalo proti rozpočtu a 158 hlasovalo pro, přičemž jeden poslanec se zdržel hlasování.

Termín pro předčasné volby je ještě třeba stanovit, i když vládní představitelé tvrdí, že polovina dubna bude nejpravděpodobnější volbou, podle tiskové agentury Reuters.

Kromě toho, soustředěné úsilí nalézt politické řešení katalánské krize zesílilo počátkem soudního procesu 12 katalánských vůdců pro nezávislost na Madridu. Obžaloba proti nim může vyústit až k 25 měsíců vězení. Obžaloba vychází ze španělské Ústavy z roku 1975, která byla přijata po smrti diktátora Francisca Franca a zakazuje odloučení od jakékoli části země.

Katalánsko, autonomní oblast Španělska s dlouhou historií sentimentu pro nezávislost, se pokusila vyhlásit nezávislost v říjnu roku 2017. Více než 40 procent Katalánců se rozhodlo pro referendum a hlasovalo ve prospěch nezávislosti, kterou Madrid odmítl uznat a pokusil se zastavit hlasování prostřednictvím policejních akcí.

Pedro Sánchez Pérez-Castejón (* 29. února 1972 Madrid) je španělský politik a ekonom, který od června 2018 zastává úřad předsedy vlády Španělského království. V roce 1993 se stal členem Španělské socialistické dělnické strany, v níž byl během června 2017 podruhé zvolen generálním tajemníkem. Na této pozici plnil úlohu vůdce opozice, z titulu lídra nejsilnější opoziční strany v dolní komoře parlamentu.

Narodil se do katolické rodiny ekonoma a právničky. Na střední škole se profesionálně věnoval basketbalu. Na Madridské univerzitě vystudoval ekonomii a podnikání, na Svobodné univerzitě v Bruselu politologii a ekonomii a studoval také na Navarrské univerzitě. V letech 2004–2009 byl členem městské rady v Madridu. V roce 2012 získal doktorát z ekonomie. Pracoval jako asistent v Evropském parlamentu a také pro představitele OSN v Bosně během kosovské války.

V roce 2018 byla vládě premiéra Mariana Rajoye kvůli korupčními skandálu vyslovena nedůvěra a 2. června král Filip VI. jmenoval Pedra Sáncheze novým premiérem.

Od roku 2006 je Sánchez ženatý a má dvě dcery. Mluví anglicky a francouzsky. Je ateista a při inauguraci jako první premiér využil možnosti přísahat na španělskou ústavu bez přítomnosti bible a kříže.

 

(Španělský parlament/ ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*