Španělský hasič čelí až 20 letům vězení za záchranu migrantů na moři

Španělský hasič čelí až 20 letům vězení za záchranu migrantů na moři

Italské úřady obvinily 32letého hasiče Miguela Roldána ze španělského města Málaga, že pomáhal obchodníkům s lidmi poté, co pomohl zachránit tisíce lidí ve Středozemním moři.   

V červnu roku 2017  Miguel Roldán pracoval 18 hodin na lodi zachraňující migranty ve Středozemním moři. Na lodi obdržel telefonát, v němž byl varován, že se potápí další loď s migranty. Bylo kolem 22:00 a úplná tma.Vydal se se svými dvěma kolegy na malém člunu, aby našli tonoucí migranty. Plavili se asi 200 metrů, vypnuli lodní motory a následovali výkřiky o pomoc.

Do 10 minut migranty objevili, ale Římské centrum pro kontrolu a záchranu odmítlo týmu udělit povolení k záchraně.

Byli v libyjských vodách a museli jednat se severoafrickou zemí.  O 15 minut později jim bylo povoleno provést záchrannou operaci. Ale to by pro migranty bylo už osudové.

„Zachránili jsme jen polovinu z nich, mnoho lidí utonulo,“ vzpomíná Roldán, který je od roku 2013 součástí podvodní jednotky hasičského sboru Seville City Hall.

Jeho záchranné mise v létě roku 2017 by ho mohly vést k jeho uvěznění za napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví a za práci s obchodníky s lidmi.

Když se Roldán vrátil do Sevilly, posádka pokračovala v provádění záchranných misí v centrální středomořské migrační trase.

Ale záchranné mise byly přerušeny dne 2. srpna, kdy italské úřady zabavily loď Luventa a zahájily vyšetřování posádky „usnadňující nelegální přistěhovalectví“.

V důsledku vyšetřování sicilský soudce obvinil celou posádku – sedm Němců, dva Skoty a Roldána – za napomáhání obchodníkům s lidmi.

Situace Roldána není jedinečná. V roce 2018 tři hasiči ze Seville čelili až 10 letům vězení za „pokus o pašování lidí“ jako dobrovolníci španělského sdružení Proem-Aid, jehož cílem je zachraňovat migranty na moři.

Všichni tři muži byli osvobozeni, ale Roldán nemusí mít takové štěstí, tvrdí prezident Proem-Aid Oino Reina.

„Hlavním rozdílem mezi těmito případy je to, že jsme to řešili s řeckým soudním systémem, ale Roldán je obviněn v Itálii, v zemi, která prosazuje politiku útoků na nevládní organizace, zejména poté, co se Matteo Salvini stal ministrem vnitra,“ vysvětluje Reina.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*