Španělsko muselo nasadit armádu na tisíce ilegálů, kteří napadli španělskou enklávu za jeden den

Španělsko muselo nasadit armádu na tisíce ilegálů, kteří napadli španělskou enklávu za jeden den

Více než 6000 migrantů vtrhlo do města Ceuta během pouhých několika hodin, což přimělo Madrid rozmístit vojáky do španělské enklávy, která leží na africkém kontinentu.

Rekordní počet ilegálních cizinců se vyrojil na námořní hranici autonomního území poté, co marocké pohraniční hlídky údajně ustoupily v rámci diplomatického sporu mezi Rabatem a Madridem.

Některé zprávy uvádějí, že za 24 hodin mohlo do Ceuty vstoupit až 10 000 migrantů, z nichž převážnou většinu tvořili muži vojenského věku.

„Je to tak silná invaze, že nejsme schopni spočítat počet lidí, kteří vstoupili,“ tvrdil prezident Ceuty Juan Jesus Vivas.„Armáda je na hranicích v odstrašující roli, ale na marocké straně je velké množství lidí, kteří čekají na vstup.“

Španělský novinář Rubén Pulido sdílel řadu videí a fotografií z invaze.

Podmínky v Ceutě se rychle zhoršily, protože migranti bojovali v ulicích a pokoušeli se vloupat do soukromých rezidencí.

Na jednom videu je údajně vidět marocká pohraniční stráž, jak při cestě na španělské území drží otevřenou bránu plotu a propouští migranty.

Madrid vyslal do Ceuty 200 vojáků a dalších 200 policistů, protože migranti dál působili ve městě spoušť a mnoho dalších se pokusilo překročit hranici.

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska uvedl, že  bylo do Maroka vráceno zhruba 2 700 ilegálů, zatímco asi 1 500, kteří tvrdili, že jsou děti, bylo přemístěno do skladu.

Navzdory tomu, že se premiér Pedro Sánchez zavázal řešit situaci s „maximální pevností“, rychle souhlasil s tím, že podle španělských médií zaplatí Maroku 30 milionů eur za obnovení pohraničních hlídek.

„Sanchez mluvil o pevnosti. Pevnost v ruce při podepisování šeku,“ napsal Pulido na Twitter. „Opět se vzdáváme vydírání a hybridní hrozbě, kterou Maroko použilo k útoku na naše hranice.“

„Není to banda neschopných lidí, jsme v rukou psychopatů.“

 

Již dříve jsme informovali o masivních platbách, které Španělsko a Evropská unie poskytly Maroku s cílem omezit masovou migraci z Afriky.

Dvoustranné dohody uzavřené v roce 2019 vedly k poklesu migrantů mířících přes Středozemní moře do Španělska o 45 procent, přičemž severoafrický stát obdržel desítky milionů eur z Madridu a dalších 140 milionů eur z Bruselu.

„Když chce Maroko víc peněz, otevře kohoutek imigrace, a když dostane peníze, zavře ho,“ varoval tehdy Jose Encinas, zástupce sdružení AUGC Guardia Civil police.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Španělsko muselo nasadit armádu na tisíce ilegálů, kteří napadli španělskou enklávu za jeden den

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*