Spalničky se vracejí zpět a je to údajně vina Ruska, tvrdí nová šokující zpráva rádia Svobodná Evropa

Spalničky se vracejí zpět a je to údajně vina Ruska, tvrdí nová šokující zpráva rádia Svobodná Evropa

Ruští trollové byli obviněni z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a údajně také přispěli k vypuknutí spalniček v Evropě, tvrdí zpráva vydaná rádiem Svobodná Evropa.        

Kanál financovaný americkým ministerstvem zahraničí dospěl k závěru, že některé zvěsti na internetu o údajném nebezpečí vakcín – a následných zdravotních dopadech – jsou částečně způsobeny koordinovanou dezinformační kampaní, za kterou stojí Kreml.

„Jsou ruští trollové zodpovědní za záchranu spalniček před jejich zánikem?“ Stojí v nadpisu článku.          Webová stránka rádia Svobodná Evropa hovořila s profesorem z Univerzity George Washingtona, který prohlásil, že trollové a údajná internetová výzkumná agentura napojená na Kreml vyprovokovali debatu o očkování ve Spojených státech a „poškozují veřejný konsensus o očkování“ od roku 2014.

Bylo nám řečeno, že tito trollové „mohou být zodpovědní za vypuknutí spalniček v Evropě v roce 2018, které mělo na svědomí 72 životů a nakazilo se více než 82 000 lidí“. Jako důkaz, článek obsahuje řadu v angličtině napsaných příspěvků na sociálních sítích skeptických o očkování, které přisuzuje „ruským trollům“. „Je zřejmé, že tyto příspěvky v angličtině hrály rozhodující roli při masivním vypuknutí spalniček…. na Ukrajině,“ tvrdí.

Později jsme se dozvěděli, že očkovací služby a dodávky na Ukrajinu byly „výrazně sníženy v letech 2015 a 2016“ kvůli občanské válce na východě země – což je poměrně přímočaré vysvětlení toho, proč země utrpěla obnovou těchto nemocí. Ale kolik z 53,200 potvrzených případů spalniček na Ukrajině a 15 úmrtí v roce 2018 může být svalováno na příspěvky napsané v cizím jazyce? Je to otázka, na kterou se rádio Svobodná Evropa snažilo odpovědět svými nepodloženými domněnkami.

Několik ‘tvrdohlavých stranických pachatelů‘ však vyjádřilo pochybnosti o tom, že by příspěvky na sociálních sítích v angličtině vedly k tomu, aby se Ukrajinci přestali očkovat a následně zemřeli na spalničky.

„Páni, všechno, co je špatně, je nyní chybou Ruska. Západní hloupost nezná hranice,“ napsal jeden uživatel Twitteru v reakci na zprávu Svobodné Evropy.

Jiní zase uvedli, že „anti-vakcinátoři“ se obvykle shromažďují na Facebooku a nemají nic společného s Ruskem.

Legrační materiál. A to není ani 1. dubna.

Tento nesmysl není tak dalece za hranou, jako příběh z roku 2014, kdy deník Washington Post zveřejnil článek, v němž zkoumal možnost, že špičková vojenská laboratoř na Sibiři stála za vypuknutím Eboly.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*