Soudce: Amerikou podporovaný „prezident“ Guaido by mohl čelit 30 letům ve vězení

Soudce: Amerikou podporovaný „prezident“ Guaido by mohl čelit 30 letům ve vězení

Opoziční politik Juan Guaido, který se prohlásil za prezidenta Venezuely s americkou podporou, může čelit 30 letům ve vězení, uvedl soudce. USA mezitím vyhrožují dalšími sankcemi proti Caracasu, aby dosáhly změny režimu.Guaidova návštěva Kolumbie dne 22. února porušila zákaz cestování, který byl uložen venezuelským Nejvyšším soudem, řekl náměstek soudce Nejvyššího soudu pro spravedlnost Juan Carlos Valdez kanálu RT.     

„Je to člověk, který se skrývá před spravedlností. Co se stane s utečenci, kteří se vrátí do země a jsou nalezeni úřady? Musí být chyceni a posláni do vězení,“ řekl Valdez a dodal: „Může dostat až 30 let ve vězení“.

Státní zástupci v současné době analyzují chování Guaidoa kvůli možným trestným činům, dodal soudce.

Guaido v pátek vstoupil do Kolumbie, aby údajně vedl „lidskou vlnu“ stoupenců přes hranice a nutil armádu a pohraniční stráže loajální vládě, aby pustili „humanitární pomoc“ poskytnutou USA. Guaido však nebyl nikde vidět, zatímco se jeho stoupenci střetli s bezpečnostními složkami. Pomoc nebyla do země vpuštěna.

Samozvaný prezident pak odjel do Bogoty, kde se zúčastnil pondělního setkání skupiny zemí Lima Group, které podporují pokusy USA o sesazení venezuelského prezidenta Nicolase Madury.

V rozhovoru před zasedáním Rady bezpečnosti OSN o situaci ve Venezuele, zvláštní vyslanec USA Elliott Abrams prohlásil, že v příštím týdnu budou uvaleny další sankce proti Caracasu.

„Řekli jsme, že sankce budou pokračovat, včera jsme oznámili nové sankce,“ uvedl Abrams. „Bude jich více, bude jich více tento týden, bude jich více příští týden. Budeme i nadále uvalovat sankce proti vysoce postaveným členům režimu a lidem, kteří se zabývají finančními záležitostmi.“

Guaido mezitím řekl kolumbijskému televiznímu kanálu NTN24, že má v úmyslu vrátit se do Venezuely, navzdory nebezpečí zatčení.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*