Soud EU je pod tlakem, aby rozhodl v neprospěch azylové politiky Maďarska

Soud EU je pod tlakem, aby rozhodl v neprospěch azylové politiky Maďarska

Generální advokát nejvyššího soudu Evropské unie vyzval soud, aby rozhodl, že Maďarsko porušilo zákony bloku o azylu, když schválilo legislativu zužující možnosti žadatelů o azyl získat mezinárodní ochranu.

Nezávazné stanovisko generálního advokáta Evropského soudního dvora Athanasiose Rantose uvádí, že změny maďarských azylových zákonů z roku 2018, které zakazovaly žadatelům o azyl, kteří prošli bezpečnými zeměmi na cestě do Maďarska, získat mezinárodní ochranu, porušily právo EU.

„Zavedením této půdy nepřípustnosti Maďarsko nesplnilo povinnosti, které pro něj vyplývají ze směrnice o azylovém řízení,“ napsal Rantos s odkazem na azylové protokoly EU.Názory generálních advokátů často, ale ne vždy, následuje Evropský soudní dvůr, který o případu rozhodne s konečnou platností později.

Evropská komise, výkonná složka bloku, podala žalobu k soudu v rámci řízení o nesplnění povinnosti, které v roce 2018 zahájila proti Maďarsku kvůli jeho nedodržování azylového práva.

Rantos také doporučil soudu, aby rozhodl, že maďarský zákon, který zasahuje proti organizacím a jednotlivcům, kteří poskytují právní pomoc žadatelům o azyl, porušuje právo EU.

Tento právní předpis, známý jako zákon „Zastavte Sorose“, byl novelou maďarského trestního zákoníku, která hrozila humanitárním pracovníkům a obhájcům lidských práv pracujícím s žadateli o azyl až rokem vězení. V roce 2018 ji schválil maďarský parlament.

Zákon byl pojmenován po maďarsko-americkém filantropovi Georgi Sorosovi, který byl dlouho terčem maďarské vlády.

Pravicová maďarská vláda je zarytým odpůrcem přistěhovalectví a zacházení s migranty ji přivedlo do častého konfliktu se zbytkem sedmadvacítky EU.

Loni země uzavřela své tranzitní zóny – uzavřené oblasti podél jižní hranice se Srbskem, kde se zadržovali žadatelé o azyl, zatímco se rozhodovalo o jejich žádostech o azyl – poté, co evropský soud rozhodl, že se rovnají zadržení, a tedy porušují právo EU.

Agentura EU pro ochranu hranic Frontex minulý měsíc pozastavila operace v Maďarsku poté, co vláda v Budapešti nevyhověla prosincovému rozhodnutí evropského soudu, který Maďarsku nařídil, aby žadatelům o azyl poskytlo ochranu, jak vyžaduje zákon, a přestalo je vracet do Srbska.

Tamní premiér Viktor Orbán tvrdí, že se snaží chránit konzervativní křesťanskou identitu Maďarska a bránit Evropu před přistěhovalectvím ze Středního východu a Afriky.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

2 Komentáře “Soud EU je pod tlakem, aby rozhodl v neprospěch azylové politiky Maďarska

  • Hrozně ale moc by mě zajímalo prokoho že pracuje EU ??!!! Pro Evropané asi né !!

  • Nezamykejte raději své domy. Kdyby přišel migrant a chtěl by Váš dům, měli byste problém. Další argument pro opuštění toho nesmyslného spolku bez odpovědnosti a se stále většími pravomocemi.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*