Sorosova nadace byla vykopnuta z Turecka za „vměšování se do demokracie“

Sorosova nadace byla vykopnuta z Turecka za „vměšování se do demokracie“

Nadace George Sorose „Open Society Foundation“ byla vyhoštěna z Turecka uprostřed obvinění, že se miliardářský globalizátor pokoušel zasahovat do turecké demokracie.

Organizace oznámila, že v zemi zastavuje svou činnost poté, co turecká vláda odsoudila Sorose z organizování protivládních protestů v parku Gezi v Istanbulu v roce 2013.Deník Aljazeera.com napsal: Nadace odmítla jakoukoli účast při protestech.

Erdogan minulý týden odsoudil Sorose, když hovořil o zadržení 13 aktivistů a akademických pracovníků obviněných z podpory pokusů uvězněného podnikatele a obhájce práva Osmana Kavaly oživit protesty v Gezi.

„Tato osoba (Kavala), která financovala teroristy během incidentů v Gezi, je již ve vězení,“ řekl Erdogan na setkání místních správců.

„A kdo za ním stál? Slavný maďarský Žid Soros. Toto je člověk, který přiděluje lidi, aby rozdělovali národy a rozbíjeli je. On má tolik peněz a utrácí je tímto způsobem.“

Jeden ze 13 zadržených osob dne 16. listopadu byl Hakin Altinay, který pomohl založit Open Society Foundation v Turecku. Jiní byli zaměstnanci Kavalova kulturního centra v Anadolu, které se věnuje lidským právům a rozmanitosti.

Všichni, kromě jednoho, byli později propuštěni poté, co Evropská unie a USA vyjádřili k případu pochyby.

Západní spojenci Ankary opakovaně kritizovali zatčení desetitisíců lidí po neúspěšném vojenském puči v Turecku, ke kterému došlo v červenci 2016.

Kavala, zadržený více než rok, uvedl v prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách, že stále čeká na přípravu obžaloby, aby dokázal, že tvrzení, že pomáhal řídit a financovat protesty v Gezi a pokusy o svržení vlády, byly „neopodstatněné“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Sorosova nadace byla vykopnuta z Turecka za „vměšování se do demokracie“

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*