„Šok pro demokracii“: Od zahájení protestů Žlutých vest ve Francii bylo zatčeno více než 4 500 lidí

„Šok pro demokracii“: Od zahájení protestů Žlutých vest ve Francii bylo zatčeno více než 4 500 lidí

Počet lidí, kteří byli zatčeni od začátku obrovských protestů, které zachvátily Francii, překonal neuvěřitelných 4 500. Někteří kritici nazývají kroky orgánů jako zásah proti demokracii.

Francouzská policie zadržela v souvislosti s protesty tzv. Žlutých vest celkem 4 523 lidí. Tyto protesty spojily desítky tisíc lidí po celé zemi, kteří jsou nespokojeni s politikou výběru daní, zvýšením ceny pohonných hmot atd.  Z tohoto počtu 4 100 lidí stále zůstává v policejní vazbě, informovala francouzská televizní stanice BFM s odkazem na policejní zdroje.Francouzský ministr vnitra dříve potvrdil, že v souvislosti s protesty bylo zatčeno více než 1 900 osob během jediného dne – v sobotu 8. prosince. Více než 1 700 z nich bylo vzato do vazby. Francouzská média však později oznámila, že počet zatčených v ten den mohl skutečně dosáhnout 2 000 lidí.

Zdá se, že část těchto zatýkání bylo preventivní opatření, protože k nim došlo ještě před samotnými protesty. A tato praxe mnoho lidí vystrašila.

„Když jsme byli svědky 1 000 zatčení, a 540 z nich bylo o dva dny později propuštěno, je zřejmé, že nejméně 540 bylo absolutně neoprávněných zatčení,“ řekl BFM pařížský právník Rafael Kempf. „Byli zatčeni na 48 hodin, zbavení svého práva připojit se k demonstraci a to je šokující fakt pro demokratickou zemi,“ dodal.

Vláda však své kroky odůvodnila tím, že ve skutečnosti nedošlo k žádnému preventivnímu zatýkání, ale šlo pouze o opatření „preventivní kontroly“. Kontroly zahrnovaly kontroly dokladů a inspekci zavazadel, vysvětlil ministr vnitra Laurent Nunez a dodal, že ti, kteří „disponovali zbraněmi“ byli následně vzati do vazby, protože porušili zákon.

Podle zpráv z médií bylo mnoho zatčení provedeno při prohlídkách dokladů. Některé zprávy však také naznačují, že někteří lidé byli také zatčeni proto, že měli u sebe ochranné prostředky, jako jsou plynové masky, zatímco jiné zprávy potvrdily, že zatýkání postihlo i ty, kteří neudělali vůbec nic špatného.

„Dnes jsme svědky militarizace policie,“ uvedl Kempf a dodal, že důstojníci často používají zbraně, které „mohou zmrzačit nebo zabít“, takže nemůžete jít a protestovat bez ochrany. Protesty Žlutých vest skutečně zaznamenaly některé nešťastné události, které vedly k tomu, že někteří lidé byli zmrzačeni nebo dokonce zabiti policejní municí.

Minulý týden nějaký muž přišel o ruku, když mu vybuchl policejní granát, který jej zasáhl a snažil se ho odhodit. O týden později zemřela starší žena poté, co byla zasažena do tváře tím, co je považováno za policejní slzný granát.

Nikdo nemůže důvodně obviňovat lidi, že mají v úmyslu spáchat násilné činy během protestu jen proto, že mají v pytlích plavecké brýle nebo láhev slaného roztoku, dodal právník.

Vedoucí francouzské advokátní kanceláře Avi Bitton, který obhajuje pár a jejich syna zatčené před sobotními protesty, sdělil francouzskému týdenníku L’Express, že jeho klienti neměli žádné zbraně, ale stále byli zadrženi asi 14 hodin po demonstraci. „Po kontrole průkazů totožnosti“ v sobotu ráno „byli odvezeni na policejní stanici a nevrátili se do 22:00 hodin (místního času),“ uvedl a označil tento přístup za „nepatřičný“.

„To, čemu nyní čelíme, je autoritativní snaha o moc,“ uvedl právník. Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím uvedl, že „neexistuje ospravedlnění pro násilí“ a „nebude udělena milost těm, kteří to způsobili“. V Paříži a některých dalších městech se protesty změnily na vzpouru, která zahrnovala střety s policií, rozbitá okna a vyrabované obchody.

„Jakmile začne násilí, končí svoboda. Musíme obnovit státní řád a přijmeme všechna nezbytná opatření,“ uvedl francouzský vůdce.

 

(Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*