Sociální kredity? Itálie by mohla požadovat vakcinační pas na palubách vysokorychlostních vlaků

Sociální kredity? Itálie by mohla požadovat vakcinační pas na palubách vysokorychlostních vlaků

Italové budou možná nuceni předložit vakcinační pas pro nástup do vysokorychlostních vlaků, neboť vláda uvažuje o tom, že umožní cestujícím s průkazem zvýšit kapacitu, což je vývoj se zjevnými ozvuky dlouho zavedeného čínského systému sociálních úvěrů.

Trenitalia, státem vlastněná společnost, která provozuje velkou část železničního systému v Itálii, může v současnosti provozovat vlaky pouze na 50 procent kapacity.

To by se však v příštích dnech mohlo změnit na 100 procent, neboť vláda uvažuje o tom, že by pro vysokorychlostní železniční dopravu zavedla povinnou „zelenou propustku“.Podle zprávy deníku Il Giornale je vláda připravena rozhodnout o nových opatřeních pro vlaky Trenitalia v nadcházejících dnech.

Italský zelený průkaz bude k dispozici těm, kteří jsou plně očkováni proti wuhanskému koronaviru, těm, kteří mohou prokázat, že se virem nakazili a uzdravili se z něj, a těm, kteří mají osvědčení od lékaře, které dokazuje negativní výsledek testu.

Trenitalia prý také usiluje o vytvoření prostoru nebo přepážek mezi kabinami vlaků, aby cestující zůstali odděleni.

Soukromá železniční společnost Italo mezitím instalovala do svých vlaků filtry schopné cirkulovat vzduch a snížit riziko kapiček vzduchu, což je systém podobný tomu, který se používá v letounech.

Filtrační systém umožnil firmě zachovat maximální kapacitu na palubě svých vlaků, aniž by cestující museli předkládat zelený průkaz.

Omezení možnosti využívat vysokorychlostní železnici a také leteckou dopravu je hlavní součástí čínského systému sociálních úvěrů už léta. Systém prý hodnotí čínské občany podle jejich vhodnosti a ty, kdo bodují příliš špatně, vylučuje ze životních příležitostí, a dokonce i základního přístupu ke službám. V roce 2018 čínská média informovala, že milionům lidí byl kvůli systému sociálních úvěrů odepřen přístup k letecké a železniční dopravě.

Pozdější zpráva z roku 2019 odhalila, že systém sociálních úvěrů zařadil na černou listinu více než 10 milionů Číňanů, přičemž uvedla, že „k březnu bylo 13,49 milionů jednotlivců označeno za nedůvěryhodné a odmítli přístup k 20,47 milionům letenek a 5,71 milionům vysokorychlostních vlakových jízdenek za to, že jsou nepoctiví“.

Vakcinační pasy se v Řecku také vychvalují jako „větší svoboda“, když vláda v Řecku ohlásila systém, který by podnikům umožnil fungovat naplno, kdyby sloužily jen těm, kdo byli očkováni, a zároveň zavedl omezení pro podniky, které chtějí sloužit všem.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Sociální kredity? Itálie by mohla požadovat vakcinační pas na palubách vysokorychlostních vlaků

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*