Snowden zase otevřel kufr, tentokrát fízlovali Britové

Snowden zase otevřel kufr, tentokrát fízlovali Britové

snowden

Celý mechanismus útoku popsala novinářka Laura Poitrasová a dala časopisu Der Spiegel. Tato nezávislá novinářka je jedna z mála lidí, kterým dal Snowden klíče od svého kufru plného překvapení. Kdo fízloval tentokrát? Britská GCHQ s americkým velením. Koho? Mobilní telefony s připojením na web. Jak? Hnusně, přes nastrčenou falešnou stránku sociální sítě LinkedIn(external link). Tu si napíchli přes obsluhu páteřního uzlu ve Velké Británii, zneužili požadavek IP klienta směřovaný na tuto nic netušící firmu a nasadili mu do PC štěnici, neboli backdoorová vrátka (viz článek Rattling aneb Hackování webových kamer a obtěžování kojenců(external link)). Pak teprve poslali napíchnutého „klienta“ na jeho milovanou adresu. Nastrčení falešné stránky šlo udělat proto, že britští vládní fízlové využili rozdílu mezi přenosovými rychlostmi k webu LinkedIn a vlastní nastrčenou stanicí LinkedIn udělanou na páteřním uzlu. Přesměrování na útočnou stránku bylo provedeno bleskově, takže požadavek nebyl zdržen. Státy si takový luxusní špás mohou zaplatit, jde to z našich daní. Pak už mohli vládní fízlové v klidu využívat celé sociální sítě klienta, viz sci-fi povídání Jak se fízlují občané v 21. století(external link).

Celá záležitost praskla tím, že belgická státní telekomunikační firma Belgacom nahlásila hackerský útok na svá citlivá zařízení. Nebyli to ovšem ruští nebo čínští hackeři, ale britští fízlové GCHQ pracující pro americkou NSA. Tato společnost je pro ně velmi důležitá, protože se stala jedním mála světových poskytovatelů služby GRX. O co jde, to ukáže obrázek.

 

Každé připojení mobilu na web musí spojit jednak daného uživatele s jeho telefonní sítí a jednak musí zajistit přenos dat na web. K tomuto účelu slouží síť GMX, která sdružuje telefonní operátory v dané oblasti a zajišťuje jejich napojení na internetové protokoly. Fízlování zapnutého mobilu je samo o sobě hračka. Viz článek Němci předávali USA data o pohybu osob určených k zabití(external link), kde je popsaný celý mechanismus. Ale mnohem složitější bylo odchytit surfovací data z GMS přenosu. Proto chtěli vládní fízlové hacknout (asi neúspěšně) státní belgickou firmu. Celý mechanismus útoku popsala novinářka Laura Poitrasová a dala časopisu Der Spiegel. Psali jsme o této dámě v článku Aféra Snowden ukázala autocenzuru běžného žurnalismu(external link). Tato nezávislá novinářka je jedna z mála lidí, kterým dal Snowden klíče od svého kufru plného překvapení.

zdroj : news.e-republika.cz

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*