Snowden tvrdí, že ke sledování zavražděného Džamála Chášakdžího byl použit izraelský software

Snowden tvrdí, že ke sledování zavražděného Džamála Chášakdžího byl použit izraelský software

Saúdský novinář Džamál Chášakdží byl naposledy spatřen, jak vstoupil na saúdský konzulát v Istanbulu dne 2. října. O více než dva týdny později Rijád připustil, že redaktor deníku Washington Post byl zabit při střetu uvnitř konzulátu.            

Americký informátor Edward Snowden obvinil izraelskou kybernetickou zpravodajskou společnost NSO Group Technologies, že „prodává digitální loupežný nástroj“, o němž tvrdí, že byl použit ke sledování saúdského novináře Džamála Chášakdžího, který byl minulý měsíc zabit v Istanbulu, píše deník Jerusalem Post.            Snowden v tomto kontextu uvedl, že software NSO není používán pouze „k lovu zločinců a zastavení teroristických útoků. Nepoužívá se pouze k záchraně životů, ale pro vydělávání peněz. Taková míra bezohlednosti. Skutečně začíná mít na svědomí životy.“

Snowden hovořil prostřednictvím videokonference z nezveřejněného místa v Rusku na akci organizované technologickou a finanční společností se sídlem v Tel Avivu OH! Orenstein Hoshen.

Mezitím společnost NSO Group Technologies popřela jeho tvrzení a zdůraznila, že produkty společnosti se používají pouze k boji proti terorismu.

Izraelský televizní kanál Kan citoval NSO a uvedl, že Snowden „selektivně zneužívá izraelské technologické společnosti, aniž by měl nějaké spolehlivé informace.“

„Společnost NSO vyvíjí produkty, které směřují do rukou vládních agentur za jediným účelem vyšetřování a prevence kriminality a případů souvisejících s terorismem,“ uvedla společnost.

Redaktor deníku Washington Post zmizel dne 2. října poté, co vstoupil na saúdský konzulát v Istanbulu, kde si přišel pro potřebné doklady pro svou nadcházející svatbu.

Po více než dvou týdnech mlžení, Saúdská Arábie uznala, že byl novinář zabit při boji uvnitř konzulátu. Rijád uvedl, že bylo kvůli incidentu zatčeno 18 osob a že budou v Saúdské Arábii podrobeni soudnímu řízení.

Saúdský generální prokurátor přiznal, že Chášakdžího vražda byla promyšlená, přičemž Rijád tvrdí, že vražda nemá nic společného se saúdskou královskou rodinou.

Turecko, které vede samostatné vyšetřování incidentu, tvrdí, že Chášakdží byl zavražděn zásahovou jednotkou poslanou ze Saúdské Arábie konkrétně pro tento úkol.

Podle tureckého státního zástupce Irfana Fidana byl Chášakdží „uškrcený, jakmile vstoupil na konzulát“ a to v synchronizaci se „záměrným plánem“ a jeho tělo bylo „následně rozřezáno, což opět potvrzuje naplánování vraždy.“

Snowden, který v roce 2013 zveřejnil tajné informace o mnoha amerických programech tajného dozoru, čelí obvinění v USA ze špionáže a může čelit doživotnímu vězení nebo dokonce trestu smrti, kdyby se někdy objevil na americké půdě.

Politický azyl, který dostal v Rusku ve stejném roce, má vypršet v roce 2020, pokud nebude prodloužen.

(Informátor Edward Snowden Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Snowden tvrdí, že ke sledování zavražděného Džamála Chášakdžího byl použit izraelský software

  • · Edit

    A s takovym chovánim po nás „společnost“ chce, abychom respektovali tu židožumpu??? Já nejsem vyloženě antisemitsky smýšlející rasista, ale podle jejich zločinného chování, počínaje násilným zabíráním cizích území Palestiny, po neustálé hysterické skuhrání o holokaustu (který však tímto neznevažuji) a střílením do neozbrojených civilistů v pohraničí, jsem proti své vůli silný asemita!!! Výkaly taky nikdo pohodlně nesní, i kdyby chtěl, protože to je prostě biologicky zakořeněné nebezpečí pro organismus. Stejně tak averze (nikoliv nenávist) k židům! 🙁

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*