Snowden je připraven odletět do USA, pokud mu bude zaručen spravedlivý proces

Snowden je připraven odletět do USA, pokud mu bude zaručen spravedlivý proces

Edward Snowden se vrátí do USA, pokud bude mít jistotu, že bude v zemi postaven před spravedlivý soud, uvedl Anatoly Kucherena, právník od bývalého informátora NSA.

„Edward Snowden je připraven vrátit se do USA, ale pod podmínkou záruky, že stane před spravedlivým a nestranným soudem,“ řekl v úterý novinářům Kuchena.

Právník uvedl, že obdržel dopis od generálního prokurátora, ve kterém se zavazuje, že Snowden nedostane trest smrti, pokud se vrátí do Ameriky.

NSA informátor Edward Snowden Foto : presstv.ir
NSA informátor Edward Snowden Foto : presstv.ir

„Takže, to co nám bylo doposud zaručeno, není spravedlivý proces, ale to, že Snowden nebude popraven,“ uvedl Kucherena. „ A bylo to nabídnuto státním zástupcem, který v souladu se zákonem, to není v žádném případě schopen určit, rozhodnutí je na soudu.“

Kuchena také uvedl, že nevěří zprávám o připravenosti některých zemí, Snowdena přijmout.

„Mám podezření, že jakmile Snowden opustí Rusko, tak bude zajat a převezen na americké velvyslanectví,“ uvedl jeho právník.

Edward Snowden, který získal povolení k pobytu na území Ruska, by mohl teoreticky volně cestovat do jiných zemí, ale neexistují žádné záruky jeho bezpečnosti v zahraničí, uvedl Kucherena. Není ale jasné, jak by to fungovalo v praxi, protože Snowden nemá platný pas žádné země.

Snowden má ruský a americký tým právníků, podle Kucherena, který uvedl, že se chce jeho klient vrátit domů.

„Snowden o tom přemýšlí. On se chce vrátit domů a my uděláme vše pro to, aby mu to bylo umožněno.

V červnu 2013 Edward Snowden zveřejnil do médií tisíce utajovaných dokumentů NSA, odhalující rozšířený masivní dozor této organizace. Krátce poté, co jej americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo ze dvou bodů porušení zákona, a to špionáže a krádeže vládního majetku, Ministerstvo zahraničí zrušilo jeho pas.

Snowden odletěl z Hongkongu do Moskvy, kde měl v úmyslu nastoupit do letadla na Kubu. Jelikož byl ale jeho pas zrušen, nebyl schopen z Moskvy odletět, a nakonec mu byl udělen politický azyl v Rusku, kde od té doby přebývá.

 

RT / Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Snowden je připraven odletět do USA, pokud mu bude zaručen spravedlivý proces

  • Pane Edwardene Snowdene, nevěřte nikomu ! Věřte jen sám sobě.
    Nabídněte své vědomosti tam, kde je pro Vás v současnosti, logicky největší bezpečí. A to je v Rusku. Těžko jinde na světě ve Vašem případě najdete větší jistotu. Rozhodně ne kdekoli na západě a hlavně v USA.
    Srdečně zdravím a přeji hodně štěstí, ta nejsprávnější rozhodnutí a k tomu nezbytné zdraví.

  • Neviem čo myslí chlapec pod spravodlivým procesom. Tých „spravodlivých“ procesov v USA sme mali možnosť sledovať viac než dosť. To ich ponímanie práva a súdnictvo je jeden veľký výsmech. Ani v Rusku nie je v bezpečí, pretože aj tam ho môžu dostať rôzne tajné služby. Odísť ale z Ruska do USA, to sa rovná samovražde. A mal by vymeniť právnika!

  • Milej Edwardene, pokud jednou ojedeš v dobré víře spravedlivého prcesu, tak své místo nalezneš v jednom z 850 koncetračních táborů, které si vybudovala sio-USA pro lidi jako jste vy! Vždy se nlezne někdo, kdo Vás je schopen umlčet.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*