Snowden dostal prodloužení azylu, nebude předán jako „dárek“ Donaldu Trumpovi

Snowden dostal prodloužení azylu, nebude předán jako „dárek“ Donaldu Trumpovi

Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo „ideologickou zradu“ navrhovanou bývalým ředitelem CIA Michaelem Morellem, který navrhl, aby byl Edward Snowden prezentován jako „dokonalý inaugurační dar“ od Vladimíra Putina pro Donalda Trumpa.  

V úvodníku zveřejněném neděli portálem Cipher Brief, Morell vyzval Putina, aby obešel zásadu nevydávání a doručil Snowdena do USA. Bývalý zaměstnanec NSA je obviněn ze špionáže a krádeže vládního majetku a hrozí mu v USA až 30 let vězení.

„Poledne 20. ledna poskytuje vynikající příležitost ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, aby dal nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi perfektní inaugurační dárek- Edwarda Snowdena,“ napsal Morell. „Jsem si dobře vědom toho, že Rusko nemá se Spojenými státy smlouvu o vydávání, ale jsem si jistý, že prezident Putin je dostatečně kreativní, aby našel způsob, jak v rámci svého právního systému Snowdena deportovat.“

Bývalý šéf CIA tvrdí, že je to v zájmu Putina, vyhnat Amerikou nejžádanější, protože by pomohl Trumpovi „přehlédnout protidemokratické aktivity Moskvy v tuzemsku i destabilizační aktivity v zahraničí.“

Morell také uvedl, že takové vydání by bylo „trnem v oku pro jeho protivníka Baracka Obamu.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova reagovala ostře reagovala na jeho slova s tím, že Rusko nezradí své zásady a nebude rozdávat žádné „dary“.

„Ale vážně, podstata toho, co (bývalý šéf) CIA navrhuje, je ideologická zrada,“ napsala Zacharova. „Je jasné, že pro člověka CIA, je normální předávat si lidi jako dary a vzdát se těch, kteří hledají ochranu.“

„Nepodařilo se vám pochopit Rusko, Michaeli Morelli,“ uvedla Zacharova s tím, že Rusko mezi mnohými svými principy, nevyloučí ty, kteří by mohli být nespravedlivě stíhání v jiné zemi.

Snowden (33), zveřejnil informace o masovém dozoru ze strany zpravodajských služeb USA v roce 2013. Poté mu byl udělen azyl v Rusku na dobu jednoho roku, který byl později prodloužen na tři roky. Snowdenovi měl azyl vypršet v roce 2017, ale Zacharova potvrdila, že bylo zabezpečeno prodloužení jeho azylu.

Po těchto slovech, Zacharova zesměšnila skutečnost, že „bývalý zástupce šéfa CIA neví, že Snowden má lhůtu pro povolení k pobytu v Rusku prodlouženou o několik dalších let.“

Mluvčí také poznamenala, že to nebylo poprvé, co Morell učinil „misantropické a nelidské prohlášení“

Zacharova si vzpomněla na jeden z Morellových rozhovorů v srpnu 2016, v němž tvrdil, že Spojené státy by měly zajistit, aby íránští a ruští vojáci „zaplatili cenu“ za jejich zapojení do syrského konfliktu. Morell vyzval USA, aby vyzbrojily místní skupiny a nařídily jim, aby zabíjely Íránce a Rusy v této zemi.

Těsně předtím, než Zacharova vydala své prohlášení, právník Snowdena Anatoly Kucherena označil Morellův návrh vydat jeho klienta do USA za „naprostý nesmysl“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu NSA informátor Edward Snowden Foto : PressTV)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*