Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon bránící Trumpovi opustit NATO

Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon bránící Trumpovi opustit NATO

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který brání prezidentu Trumpovi opustit NATO, ale vyzvala evropské spojence, aby zaplatili své poplatky – stejně jak to požadoval Trump.

Zákon o podpoře NATO byl schválen v úterý v hlasování 357 ku 22, zopakoval americký závazek vůči vojenskému bloku a zahrnuje ustanovení, které odmítá jakoukoli snahu prezidenta stáhnout se z aliance a zakázat financování takových akcí.„Je šílené, že musíme zavádět takový zákon. Ale je to bohužel nutné i naléhavé,“ řekl Tom Malinowski, jeden z představitelů zákona. „Věřím, že je nutné, abych bral prezidenta Spojených států vážně. Není žádným tajemstvím, že prezident Trump opovrhuje NATO a je ochotný uvažovat o odchodu.“

Během své předvolební kampaně, Trump opakovaně kritizoval NATO a tvrdil, že organizace umožnila ostatním členům, aby využívali americkou velkorysost a užívali si ochrany, aniž by sdíleli zátěž. USA jsou zdaleka největším přispěvatelem do aliance z hlediska financí a vojáků, kteří provádějí své poslání.

Mezi jinými spojenci NATO, jen málo jich splňuje dvouprocentní podíl HDP, který musí vynaložit na ochranu, což je závazek, který všichni členové slíbili. Trump při mnoha příležitostech požadoval, aby to bylo vyřešeno.

Nový zákon požaduje to samé, ale Jimmy Panetta, jenž stál v čele legislativy, trvá na tom, že není stejný, jako požadoval prezident.

„Musíme si uvědomit, že NATO není jen transakční vztah,“ uvedl a dodal, že „nemůžeme uvažovat jen o tom, kdo platí a kdo co dostane. Být členem NATO není jako byste byl členem klubu.“

Ve svých prohlášeních k návrhu zákona několik zákonodárců vyzdvihlo úlohu NATO v obraně Evropy před údajnou „agresí Ruska“. Tato údajná hrozba byla použita i k ospravedlnění zvýšené vojenské přítomnosti vojáků NATO poblíž ruských hranic a pravidelných cvičení v rozsahu nevídaném od studené války. Rusko reaguje na další posilování vojsk v západní části země vlastním cvičením.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*