Smrt z nebes: převaha dronů

Smrt z nebes: převaha dronů

dron china

Koncem listopadu překvapila Čína své sousedy a soupeře vydařeným letem neviditelného dronu vlastní výroby.

Sedmnáctiminutový let prvního čínského neviditelného bezpilotního letounu, který byl vyroben s pomocí stealth technologie, se konal 21. listopadu. Jinak je Čína, podle údajů některých expertů, na druhém místě ve světě po USA podle počtu vojenských bezpilotních letounů.

Je velmi složité odhadnout právě čínský park bezpilotních strojů kvůli minimu informací o obranném průmyslu ČLR. Avšak je přesně známo, že podle rozsahu uplatnění těchto letounů vedou USA a Izrael a evropské státy je dohánějí v technologiích. Odborníci předpovídají až čtyřicetiprocentní snížení počtu pilotovaných letadel a vrtulníků v předních světových mocnostech, k němuž dojde v nejbližších letech.

Nicméně názory na budoucnost bezpilotních strojů se liší. Ruský vojenský analytik Vladimir Ščerbakov je, například, přesvědčen, že poměr bezpilotních a pilotovaných letounů se v předních zemích během minimálně pěti let kardinálně nezmění:

-Zatím je pilotovaný letoun ve většině případů účinnější než bezpilotní. Ale v budoucnu, až budou technologie dokonalejší, stejně jako systémy, v jejichž rámci jsou drony používané, začnou pilotované letectvo vytlačovat.

Podle mínění experta dokážou drony získat převahu v nebi díky tomu, že budou značně levnější než letadla jak ve výrobě, tak i v provozu. A hlavně díky tomu, že zachrání životy pilotů.

dron china

Bezpilotní stroje mají ale řadu podstatných chyb jak technické, tak i právní povahy. Drony jsou řízené na dálku a tak je může nepřítel s pomocí počítače ovládnout. Již se to stalo americkým bezpilotním letounům v Iráku a Afghánistánu. Řízený umělým intelektem bezpilotní stroj není vždy schopen objektivně odhadnout situaci a může přijmout chybné rozhodnutí o útoku. Výsledkem podobných rozhodnutí byly stovky obětí mezi civilisty v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu.

Zřejmě právě tento aspekt uplatnění bezpilotních letounů měl na mysli prezident Putin, když na nedávném zasedání věnovaném rozvoji ruského vojenského letectva prohlásil, že bezpilotní letouny jsou vážné bojové stroje a žádná počítačová hra. Rusko hodlá rozvíjet bezpilotní programy, ale praxe jejich uplatnění bude jiná než v USA a dalších státech.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*