SLIBEM NEZARMOUTÍŠ, aneb Bohouškův krmelec (Úvod)

SLIBEM NEZARMOUTÍŠ, aneb Bohouškův krmelec (Úvod)

Jak čas plyne, mnoho událostí a slov začíná pokrývat vrstva prachu zapomnění. Někdy je třeba si je čas od času připomenout, abychom probudili mozek otupělý a unavený starostmi všedního života. Domnívám se, že již nastal ten správný čas oprášit straré předvolební sliby a konfrontovat je s realitou. Proto jsem se rozhodla k napsání seriálu, který nekompromisně a bez příkras porovná předvolební populismus s reálnou skutečností. Podíváme se společně do volebního programu strany, která se na nás všechny povyšuje, strany, která se považuje za absolutní vládce naší země, strany, která je opojena svou mocí natolik, že nás občany považuje jen za pouhý inventář a upírá nám jakákoliv základní lidská práva. Ano, podíváme se do nabídky jídelního menu nechvalně proslulé ČSSD, do jejího volebního programu ze dne 24. srpna 2013, zveřejněného na jejich webových stránkách. V jednotlivých dílech se postupně budeme probírat lákavou nabídkou a budeme ji porovnávat s tím, co nám doopravdy servírují na talíři.

Jeden starý moudrý člověk mi kdysi řekl, nenech se unést honosným názvem, mnohdy se pod ním skrývá jen nepoživatelný hnus, který, byť ti ho donesou na stříbrném podnosu, tě může otrávit. Kdyby byla nějaká soutěž v mazání medu kolem úst, pak by ji Bohoušova parta vyhrála s jasným přehledem. Dost možná, že právě v tomto tkví tajemství úspěšného politika. Kdoví, třeba podepsali smlouvu se samotným Ďáblem, aby je této dovednosti naučil.

Vážení čtenáři, nebude to příliš veselé čtení, bohužel. Pokrmy, jenž jsou nám servírovány jsou plné falše a jedu. Jednotlivé ingredience jsou namíchány v poměru přímo vražedném. Ale co uděláte v restauraci, když vám jídlo nechutná? Budete ho dále jíst? Budete žádat o přídavek? Nebo shodíte talíř ze stolu, řeknete kuchaři své a do této restaurace již nikdy více nevkročíte?Nakoukněme tedy pod pokličku šéfkuchaře Bohouška. Pro lehký rozjezd jsem zvolila úvodní slovo předsedy ČSSD. Dovolila jsem si vybrat z něj několik pasáží jako malou ochutnávku. Cituji:

„Vážení spoluobčané,

Sociální demokracie na sebe bere úkol stmelit společnost rozdělenou sedmiletým neúspěšným vládnutím pravice. Je nejvyšší čas ukončit rozvrat státu a jeho institucí. Stát musí být oporou občana a občan u něj musí cítit zastání. Za své daně si lidé zaslouží kvalitní veřejné služby, bezchybně pracující úřady, celkově bezpečný vstřícný a přívětivý stát..

Nyní nastal čas vrátit vládu zpátky do rukou lidí oprávněně rozladěných politickými a sociálními poměry. Je nutno znovu nastartovat hospodářský růst a vytvořit tolik potřebná nová pracovní místa. Je nutno zrušit chybné a sociálně nespravedlivé pravicové reformy. Politici a strany, které si voliči vyberou ke správě země, musejí být pod nepřetržitou kontrolou. Jenom tam, kde je zajištěna účast občanů na veřejném dění a rozhodování, můžeme hovořit o zdravé a soudržné společnosti. Prostor pro svoji práci musejí mít i orgány činné v trestním řízení – policie, státní zastupitelství, soudy. Zákony nechť platí pro každého stejně.

Cílem sociální demokracie je fungující stát, se kterým se budou jeho občané moci ztotožnit bez ohledu na věk, vzdělání či majetkové poměry. Abychom dostáli naší historii, tradicím, kulturním kořenům a mohli být považováni za nedílnou součást rodiny civilizovaných evropských národů, musíme oprášit stále platné hodnoty spravedlnosti, svobody a solidarity..“

Myšlenka vskutku tak šlechetná, že mi dojetím ukápla i slzička.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*