Slavný uprchlík, který si udělal selfie s Merkelovou, žaluje Facebook za falešné zprávy

Slavný uprchlík, který si udělal selfie s Merkelovou, žaluje Facebook za falešné zprávy

Advokát v Bavorsku zahájil právní kroky proti Facebooku jménem syrského uprchlíka, který si vyfotil selfie s Angelou Merkelovou, poté, co z Facebooku nezmizely falešné zprávy, které se jej týkaly.                                

V září 2015, když mu mělo být 18 let, Anas Modamani ze syrského hlavního města Damašku si udělal selfie s německou kancléřkou vedle uprchlického centra Spandau v Berlíně. Výsledná fotografie se dostala do koloběhu a udělala z něj nejznámějšího uprchlíka v Německu.

Nicméně, tato fotografie byla předmětem jiného šířeného příběhu o šest měsíců později, s negativními důsledky pro Modamaniho.

Jeho podobnost s Najim Laachraouim, v Maroku narozeným teroristou, který byl jedním ze dvou sebevražedných atentátníků na bruselském letišti v březnu 2016, vedla k tomu, že se na internetu šířily zvěsti, že si Laachraoui, ne Modamani udělal selfie s Merkelovou.

 

Krátce nato byl tento příběh vyvrácen a Modamaniho identita odhalena. Nicméně, příběh o Modamanim nadále obíhá na Facebooku.

V poslední době bylo také falešně uváděno, že Modamani byl jedním z gangu sedmi migrantů, kteří zapálili spícího bezdomovce v berlínském metru v časných ranních hodinách 25. prosince.

Navzdory skutečnosti, že všech sedm pachatelů bylo identifikováno a Modamani mezi nimi nebyl, tento příběh nadále obíhá na Facebooku.

Facebook nyní čelí právním krokům v důsledku jeho údajného selhání odstranit tyto dva příběhy.

Chan-jo Jun, právník se sídlem v Würzburgu, Bavorsku, zastupuje Modamaniho. Jeho právník řekl deníku Bayerischer Rundfund, že byl tento příběh sdílen více než 500krát na Facebooku, který tvrdí, že tato přítomnost neporušuje jejich komunitní standardy.

„Pro Facebook, falešné zprávy a urážky nejsou porušením „společenské normy,“ ale jsou porušením německého práva,“ uvedl Jun.

Advokát, který již dříve podal různé jiné právní stížnosti proti Facebooku, dodal, že chce použít tento případ, aby prokázal, že německý zákon se vztahuje i na Facebook.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*