Skutečný stav amerických vojenských sil v Afghánistánu a Iráku

Skutečný stav amerických vojenských sil v Afghánistánu a Iráku

Po 13 letech války v Afghánistánu – nejdelší válce v americké historii- se americká vláda nedočkala vítězství. Afghánistán je v chaosu a totálně by zkolaboval, bez pravidelného financování Spojenými státy. Válka byla totální neúspěch, ale Washington to zajisté nepřizná.

Více než 2000 amerických vojáků přišlo v 13 leté válce v Afghánistánu o život. O život přišlo také více než 20 000 afghánských civilistů. Podle studie, která byla loni zveřejněna badatelem Harvardské University, stály války v Iráku a Afghánistánu daňové poplatníky mezi 4-6 bilióny dolarů. Není možné se dívat na americkou válku v Afgánistánu jako na úspěch.

Ron-Paul

Takže, co dělá Obamova administrativa ve světle tohoto neúspěchu? Přiznají chybu? Stáhnou zbytek amerických vojáků z Afghánistánu a budou se snažit zabránit tomu, aby to nebylo ještě horší? Ne! Stejně jako u všech vládních programů Spojených států, v případě, že není dosaženo požadovaného výsledku, prostě se čerpá z více zdrojů a pokračuje se ve stejné politice. Posledních 13 let bylo naprosté selhání a i tak, minulý týden vláda USA podepsala dalších deset let války!

Američtí vojáci byli ze zákona povinni být v Afghánistánu do konce letošního roku, v závislosti na stavu smlouvy sil mezi USA a Afghánistánem. USA byli neúspěšní při vyjednávání nové smlouvy o vojenské přítomnosti s odstupujícím prezidentem Hamídem Karzaíhem. Afghánský vůdce byl vůči přítomnosti amerických vojsk – která se ve skutečnosti za vlády prezidenta Obamy zvýšila- velice kritický. Takže Spojené státy potřebovaly ve vládě novou loutku.

Jak nedávno poukázal korespondent Eric Margolis, letošní volby v Afghánistánu byla pouze fraška. Kandidáti byli všichni vybráni americkou vládou. Kromě toho, napsal Margolis, Taliban, jako největší a nejpopulárnější strana v Afghánistánu, byla označena za „teroristy“ a byla ze současných a minulých voleb vyloučena.

Nakonec Spojené státy dostaly novou dohodu o válečných silách. Američtí vojáci zůstanou až do roku 2024.

Válka Spojených států v Iráku byla také velké selhání. Neokonzervativci chtějí z aktuálního rozpadu Iráku obvinit prezidenta Obamu kvůli stažení amerických vojsk. Skutečnou vinu ale nesou ti, kteří tam vojáky nasadili.

Ve skutečnosti, prezident Obama ani americké vojáky s Iráku stahovat nechtěl. Obama se pokoušel projednat nový stav dohody s Malikiho vládou V Iráku, ale Maliki váhal tuto dohodu rozšířit. USA se nakonec proti Malikimu obrátili a požadují jeho odstoupení, i když byl zvolen.


Udržování amerických vojáků v Iráku nemůže zabránit současným nepokojům z prostého důvodu, protože to byla v první řadě přítomnost amerických vojáků, která nepokoje způsobila. Byla to americká invaze, která vedla ke vzniku Al-Káidy v Iráku a dalších extremistických islámských skupin. Nemělo by to být žádným překvapením. Saddám Husajn musel použít brutální prostředky, aby tyto skupiny udržel na uzdě po celá desetiletí. Totéž platí s Afghánistánem.

Vláda Talibanu v roce 2001 v Afghánistánu nezaútočila na Spojené státy. Zaútočila na ně Al-Káida. Ale byl to americký útok na Irák pod falešnou záminkou odstranit vůdce, který nemilosrdně proti Al-Káidě a jiným radikálním islamistickým hnutím bojoval. Výsledkem bylo, že Al-Káida, proti které měli USA bojovat, ve skutečnosti vzkvétala spolu s ostatními ještě brutálnějšími skupinami. Poučí se někdy americká vláda, že invaze a okupace není řešení, ale spíše problém?

zdroj : http://www.prisonplanet.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*