Škodlivost úsporných žárovek  potvrdil zástupce společnosti Ekolamp

Škodlivost úsporných žárovek potvrdil zástupce společnosti Ekolamp

usporky

Obsahují jedovatou rtuť!Moderní úsporné žárovky jsou aktuálním a ožehavým tématem zároveň. Ceny energií nám jsou zvyšovány a mnoha lidem přijde logické, ušetřit elektrickou energii a tedy své peníze – i s pomocí úsporných žárovek. Málo kdo si však uvědomuje, že použitím úsporných žárovek vůbec nešetří své zdraví, ani životní prostředí.

Jedovatá nebezpečná rtuť:

Sám Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP škodlivost komentuje pro časopis Květy (2013):

„Zatímco vysloužilé wolframové žárovky bylo možné hodit do koše společně se směsným odpadem, úsporné světelné zdroje je třeba odborně likvidovat. Zásadním důvodem pro recyklaci je toxická rtuť, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná.
Při neodborné likvidaci může rtuť ohrozit zdraví a životní prostředí. V úsporných zářivkách bývá 2 – 5 mg rtuti (zatím co v běžném teploměru asi 500x více).

Při náhodném rozbití je vhodné místnost vyvětrat, střepy zamést např. do zavařovací sklenice a odvézt na sběrný dvůr či předat k likvidaci odborné firmě. V každém případě vysloužilé zářivky (i rozbité) do běžného odpadu nepatří.“

Matěj Man z organizace Arnika dodává:

„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší, do půdy a vody.“

Větší množství koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do obzvláště nebezpečné organické formy.

Škodlivé blikání výboje:

V trubici dochází stejně jako u klasických zářivek k výboji, přičemž luminofor na vnitřním povrchu trubice svítí. Frekvence výboje vychází z frekvence běžného síťového napájení (cca 50Hz) a proto je velmi škodlivá pro naše oči, stejně, jako se velice lidem kazily oči hleděním do prvních počítačových monitorů s tehdy nízkou snímkovou frekvencí. Nepřirozená a chladná je i barva – vyzařované spektrum světla (přesto, že se mnozí výrobci snaží o přirozenější spektrum).

Světlo z úsporky je navíc přece jenom slabší. Vidím u rodin, že často pořídí mnohem silnější úsporku třeba do kuchyně, aby viděli dobře i na pracovní desce, ale škodlivé elektromagnetické pole pak sahá až na podlahu! V případě jedné rodiny to byla větší koule, která měla svítit jako 200W žárovka. Když viděli hodnoty na měřících přístrojích, naštěstí se rozhodli okamžitě tolik škodlivé světlo vyměnit za starou dobrou žárovku. Prý budou raději šetřit a chránit své zdraví. Takto vítězí rozum nad nerozumem Evropské Unie, která přikázala ukončit výrobu klasických žárovek.

Škodlivé elektromagnetické pole:

Do patice úsporné žárovky přichází kmitající fáze a vytváří kolem sebe elektromagnetické pole stejně jako u klasické žárovky. Následně však fáze vstupuje v patici do elektronického předřadníku s tlumivkou, čímž se do širšího okolí emituje dvojnásob až trojnásob široké elektromagnetické pole, než tomu je u klasických nebo halogenových žárovek. Je to dáno i potřebným vysokým zapalovacím napětím, aby oblouk v trubici v plynu mohl být zažeháván.

Spektrální analyzátory ukazují na stole, nad kterým svítí úsporka, ještě další (nejspíše „harmonické“ násobky) frekvence, kromě běžné síťové složky. Běžně naměřím frekvence polí i v oblasti 600 kHz a vyšší, kromě fázových 50 Hz. Zatím co kolem žárovky se víceméně nachází pouze frekvence 50 Hz (nic jiného tam nevzniká, v žárovce je pouze vlákno) a dosahuje ve škodlivé míře cca půl metru, úsporná trubicová žárovka (tedy zářivka) vytváří okolo sebe (v patici) několik dalších frekvencí a celkově je intenzita škodlivého elektromagnetického pole pro zdraví škodlivá ještě přes 2 METRY vzdálenosti!

Hovoříme o prokázaném poškozování buněčných stěn, biochemických procesů, molekulárních vazeb atd., při intenzitě nad 2V/m. Český Úřad pro hygienu prostředí by nesouhlasil, protože v roce 2008 svévolně posunuli platnou hranici až na nesmyslných 5000 V/m a pro pracujícího člověka 10 000 V/m! Oficiálně je tedy vše zdaleka v pořádku.

Kde určitě nepoužívat úsporky:

Pokud už chcete používat úsporné trubicové žárovky, tak ne tam, kde je Vaše hlava k ní blíže, než alespoň metr a půl. Určitě ne nad jídelním stolem, ani ve stojacích lampách u křesla, ani v dvou-trubicové variantě do lampičky nad kancelářský nebo dětský stůl! Určitě ne v přímém dosahu dětí – i kvůli rozbití nebo výbuchu úsporky. Hodnoty při svícení těmito škodlivými zdroji jsou vysoké ještě i přes celou židli u stolu. Proto si děti často stěžují na bolesti hlavičky, školáci jsou roztěkaní a při psaní úkolů a učení u takového stolu nesoustředění a nervózní. Při častějším a bližším působení je zejména u dětí zavdáváno vzniku mozkového nádoru a poškození očí. Zvláště, pokud se dítě musí ještě navíc nacházet v interferenci dalších polí – z domácích a sousedovic wi-fi sítí, venkovních mobilních vysílačů a mobilů doma, nepřetržitého vyzařování bezdrátových zařízení, přenosných telefonů, meteostanic, dětských chůviček atd. Když už jsou lidé bezohlední ke svému tělu a zdraví, neměli by být bezohlední ke svým dětem a nejbližším.

Kde lze použití úsporek snad tolerovat:

Všude tam, kde člověk jenom projde a nenachází se dlouhodobě v blízkosti. Určitě předsíně, chodby, garáže, WC, stropní světlo v koupelně, jakékoli trvale neobývané prostory.

Řešení – náhrada za úsporky:

Jedním ze zajímavých řešení je, pořídit si tzv. halogenovou žárovku.
Je to klasický závit E27, klasická skleněná baňka, ale v ní je na místo známého wolframového velkého vlákna ještě zatavena menší baňka s menším vláknem (halogenová žárovička). Cena okolo 50,- Kč. Světlo je měkčí, příjemně bělejší a čisté, nijak nebliká, protože vlákno má určitou setrvačnost svého nažhavení a běžných síťových 50 Hz vlákno ani světlo nerozkmitá. Velmi vhodné nad kuchyňský stůl, do obýváku, dětských pokojů i ložnice.
Na krabičce se dokonce uvádí úspora 10 – 15% energie.
Stejné EMP jako u žárovky: Elektromagnetické pole se kolem halogenové žárovky rozprostírá stejně málo, a na jedné frekvenci, jako u žárovky klasické.
To je podle mne ideální řešení, protože LED zdroje (další moderní varianta) mají studenější světlo a elektromagnetické pole díky předřadnému transformátoru o trochu širší a větší.

Výrobu klasických žárovek EU zastavila s účinností od září 2012.

Velmi potěšující je informace, že libereckému podnikateli prošla nyní – rok na to – registrace (prodej i výroba) žárovek jako topných tělísek. Je to tedy řešení, jak si opět moci koupit normální zdravější žárovku.

zdroj : objevto.blog.cz  ilustrace : ekobydleni.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*