Situace v jaderné elektrárně Fukušima 1 se neobejde bez pomoci všech

Situace v jaderné elektrárně Fukušima 1 se neobejde bez pomoci všech

fukusima

18. října byl na území jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku dvakrát zaznamenán prudký vzestup úrovně radiace ve vzorcích spodních vod. Koncentrace tritia například převyšovala přípustnou hranici šestapůltisíckrát.
Je to prozatím nejzávažnější případ z těch, co byly v okolí jaderné elektrárny zaznamenány. I nadále je v elektrárně Fukušima 1 ožehavý i problém úniku radioaktivních vod.

Velmi vysoká úroveň radiace už byla zaznamenána na několika úsecích v blízkosti cisteren, v nichž je v elektrárně Fukušima 1 uskladněna voda – nahromadily se tam stovky tun vody s různou úrovní radioaktivity. Prostor, kde došlo k roztavení aktivní zóny reaktorů, je i nadále otevřen. Toto pásmo se chladí průtokovou vodou. Toto řekl na vysvětlenou expert v oblasti atomové energetiky Igor Ostrecov:

-Voda neustále proudí a je třeba ji někam odklidit. Stojí tam spousta kontejnerů, neustále sem přivážejí další a další a ty také naplňují. Sousta vody se samozřejmě rozlije. Nedávno došlo k incidentu, kdy dělníci něco udělali špatně, a došlo k velkému úniku vody. Byla postavena hráz hluboká sto metrů, spodní vody ale tečou ještě níž a všechno se dostane do oceánu. Japonci si prostě se situací nedokážou poradit. Takže je třeba požádat o pomoc mezinárodní společenství.

Operátor elektrárny, společnost TEPCO nemůže regulovat a kontrolovat to, co se děje v jaderné elektrárně, je přesvědčen spolupředseda mezinárodní ekologické skupiny Ekozaščita (Ekoochrana) Vladimir Slivjak:

-V podstatě pracuje společnost v režimu reagování. Když se něco stane, pak začínají přemýšlet, co dělat. Situaci nemají pod kontrolou. Může se tam stát cokoli, mohou vzniknout i závažnější problémy než doposud. A prudký vzestup radiace, to je nejspíš další únik radioaktivní vody.

Společnost TEPCO hodlá pokračovat v dezaktivaci půdy, aby zabránila dalšímu zamoření spodních vod. Problém dezaktivace radioaktivní vody a půdy, likvidace radioaktivního odpadu, kterého je v jaderných elektrárnách velké množství, je i nadále velice složitý, zdůrazňuje Igor Ostrecov:

-Jedinou metodou je odpařování, to ale není radikální způsob, protože i pak toho ještě zůstane spousta. Spolehlivé technologie zatím neexistují. Prozatím se zkoumají technologie dezaktivace s pomocí urychlovačů.

Vědci vidí řešení problému v rozvoji tak zvané toriové energetiky. Je to spalování jakýchkoli těžkých prvků za pomoci urychlovače. Otázky budoucnosti atomové energetiky se budou stejně jako problémy likvidace následků havárie v jaderné elektrárně Fukušima podle očekávání projednávat koncem října na mezinárodní konferenci v Evropské organizaci pro jaderné výzkumy.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*