Semena destrukce: únos světového potravinového systému

Semena destrukce: únos světového potravinového systému

Ptáci a včely jsou něco, co většina z nás považuje za samozřejmou součást přírody. Výraz „učení o ptácích a včelách“ vysvětlující proces lidské reprodukce pro mladé lidi, není náhodný výraz. Včely a ptáci přispívají k podstatě života na naší planetě. Studie amerického ministerstva zemědělství odhaduje, že „přibližně jedna třetina z naší celkové stravy, je závislá, přímo či nepřímo, na hmyzem opylovaných rostlinách.

Včela, Apis mellifera, je nejdůležitější opylovač zemědělských plodin. Včely opylují více než 70 ze 100 plodin, které naopak poskytují 90 % světových potravin. Včely také opylují většinu ovoce a zeleniny – včetně jablek, pomerančů, jahod, cibule a mrkve. Ale zatímco se řízená produkce včel za posledních 50 let zvýšila, populace včelích kolonií se v mnoha evropských a severoamerických zemích výrazně snížila. Tento fenomén zvaný Syndrom zhroucení včelstev-Colony Collapse Disorder (CCD), naznačuje, že by to mohlo být způsobeno kvůli řadě faktorů. Seriózní nedávné vědecké studie však poukazují na hlavní příčinu tohoto fenoménu: používání vysoce toxických pesticidů v zemědělství zhruba od roku 2004.

Foto: The Tech Journal
Foto: The Tech Journal

Pokud se vládám EU, USA a dalších zemí nepodaří zavést úplný zákaz určitých chemických insekticidů, nejen že by se mohly včely stát minulostí, ale lidský druh by mohl čelit novým neuvěřitelným výzvám o pouhé přežití. Bezprostřední hrozba pochází z rozšířeného šíření obchodních insekticidů obsahujících vysoce toxické chemické látky s prapodivným názvem neonikotinoidy. Neonikotinoidy jsou skupinou insekticidů chemicky podobných nikotinu. Ty působí na centrální nervový systém hmyzu. Ale i na včely a malé zpěvné ptáky. Nedávné důkazy naznačují, že tyto látky mohou také ovlivnit vývoj mozku u novorozenců.

Před asi pěti až šesti lety, začaly tyto zprávy obíhat celý svět, zejména ve Spojených státech, a pak stále více v celé EU, a to zejména ve Velké Británii, která čelila masivním ztrátám včelích kolonií. Od roku 2004 uhynulo více než milión úlů ve Spojených státech a včelaři z 25 států hlásili, to co oni nazývají Syndrom zhroucení včelstev. V zimě roku 2009, přišla Velká Británie odhadem o jednu pětinu ze všech včelích úlů, což je dvojnásobek přirozené míry. Státní orgány tehdy uvedly, že se jedná o záhadu.

Dnes více než kdy jindy, světových potravinových zdrojů se zmocnily obří nadnárodní korporace, které mění farmy na továrny a nahrazují přírodní zdroje geneticky modifikovanými „jídlu-podobnými“ látkami.

Jak dlouho tomu budeme jen nečinně přihlížet?!

 

 

Globalresearch / redakce svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Semena destrukce: únos světového potravinového systému

  • Európsky úrad pre potravinovú bezpečnosť hovorí, že toxické chemikálie zvané neonikotinoidové pesticídy sú zodpovedné za smrť včiel. Niektoré druhy včiel amerického druhu sú na 4 % svojich predchádzajúci počtov. Pokiaľ sa vládam EU nepodarí úplný zákaz určitých chemických insekticídov mohli by sa včielky stať minulosťou a ľudský druh by mohol čeliť novým výzvam o púhe prežitie.

  • Miluji vcely a nesmirne si jich cenim. Vim, ze jsou nase zivitelky a jejich med je nejsladsi pochoutka na svete. Kdyz zjara najdu vecer zkrehlou vcelku, ktera nestacila doletet do sveho ulu, vezmu ji k nam domu, dam ji cukrovou vodu na posilneni a rano, kdyz se otepli ji vypustim. Jedina Australie zatim nema problem s touto vceli infekci. Ve velkych mestech davaji uly na vyskove budovy, popripade si je lidi davaji na strechy svych domku. Chrani tim preziti vcel a zaroven se budou tesit z hojne urody ovoce a zeleniny. Pro ty, kteri maji zahradky s ovocnymi stromy, strikejte prosim stromy proti skudcum bud brzo rano nebo k veceru, kdy vcelky nelitaji.

  • · Edit

    Takhle to dopadá, když majitelé korporací mají větší moc než národní vlády. V západní civilizaci běžný jev. Je zajímavé, že lidem to nevadí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*