Šéf švédské policie řekl svým krajanům, aby si zvykli na smrtelné střelby

Šéf švédské policie řekl svým krajanům, aby si zvykli na smrtelné střelby

Navzdory příslibu předsedy vlády Stefana Löfvena, že bude „tvrdě bojovat“ proti nekontrolovatelnému gangovému násilí v v okresech osídlených především přistěhovalci, v posledních letech vzrostla křivka incidentů souvisejících se zbraněmi.

V loňském roce bylo ve Stockholmu zastřeleno 11 lidí. To je tolik jako za celý rok 2018. V celé zemi bylo v první polovině roku 2019 zastřeleno 23 lidí, což je více než loňský rekord.Podle šéfa policie Anderse Thornberga je toto nyní nová normalita.

Navzdory ujištění svých občanů, že se policisté budou moci v nadcházejících letech zlepšit díky posilám v oblasti policejní práce s kriminálními gangy, nevěří, že bude policie schopna s těmito gangy zatočit, jak sliboval premiér Stefan Löfven.

Místo toho Thornberg vyzval Švédy, aby si v příštích letech na násilí zvykli.

„To může v těchto zvláště zranitelných oblastech trvat pět až deset let,“ řekl Anders Thornberg novinářům deníku Aftonbladet s použitím populárního eufemismu, který nahradil termín „ghetto“ v politickém a mediálním jazyce.

Podle Thornberga jsou střelby úzce spojeny s obchodováním s drogami.

„Je to také o drogách. Drogy jsou hluboce zakořeněny v komunitě a jsou to obyčejní lidé, kteří je kupují. Je tam trh a gangy o něj bojují. Hodně se jedná o obchodování s drogami, “vysvětlil Thornberg.

Podle něj musí celá švédská společnost přispět k zastavení závažné trestné činnosti.

„Z dlouhodobého hlediska je pro Švédsko zásadní, aby tento trend skončil. Bude to mít následky, když pácháte zločiny, když jste mladí. Z policejní strany to nemůžeme vyřešit přes noc. Chceme, aby všechny dobré síly ve společnosti vykonávaly svou práci, “řekl Thornberg.

Stockholm zažil poslední neděli tři různé střelby během čtyř a půl hodin, což vyvolalo silné znepokojení.

„Máme akutní bezpečnostní krizi. V neděli ve Stockholmu došlo ke třem různým střelbám.  Mluvit pouze o centrech pro volný čas už nepomáhá,“ řekl mluvčí Umírněné strany Johan Forsell  deníku Expressen.

Forsell předpověděl, že tento vývoj bude eskalovat.

„Společnost se stává stále více surovou. V červnu bylo zaznamenáno v jednom měsíci 41 přestřelek, což je nový rekord. Bohužel věřím, že jich uvidíme ještě více, “odvětil Forsell.

Počet střeleb ve Švédsku v posledních letech exponenciálně vzrostl, což policie připisuje konfliktům gangů v „obzvláště zranitelných oblastech“, což jsou oblasti, které jsou poznamenány symbolem zkázy, imigrací, nezaměstnaností a nekontrolovatelným zločinem. Podle zprávy Národního operačního oddělení jsou obyvatelé těchto oblastí často příliš vyděšení, než aby se obrátili na úřady ze strachu z odvetných opatření.

Policejní zpráva z roku 2019 uvedla 60 „zranitelných oblastí“, z nichž mnohé sdílely ohromné procento lidí nepocházející ze Švédska, jako je stockholmské předměstí Alby, Fittja a Rinkeby nebo Örebro’s Vivalla, kde až 90 procent obyvatelstva pochází z přistěhovaleckého původu. Několik švédských politiků zveřejnění této zprávy odsoudilo, označilo tuto praxi za „stigmatizací“ a naléhají na její úplné zrušení.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*