Šéf ruské zpravodajské služby: Londýn likviduje důkazy ze Skripalova případu

Šéf ruské zpravodajské služby: Londýn likviduje důkazy ze Skripalova případu

Bývalý zpravodajský důstojník Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli nalezeni v bezvědomí na lavičce poblíž obchodního centra v Salisbury dne 4. března. Londýn rychle obvinil Kreml, že zosnoval útok za použití chemických zbraní na rodinu Skripalů, zatímco Moskva opakovaně zdůraznila, že Spojené království nepředložilo jediný důkaz, který by jeho tvrzení potvrdil.Ředitel ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin uvedl, že Londýn ničí důkazy týkající se případu Skripalů.

„Je to špinavá provokace britských úřadů, protože je zřejmé, že se neustále pokoušejí zakrýt stopy zločinu a zničit veškeré důkazy. Začali to dělat v okamžiku, kdy k tomu došlo. Za zmínku stojí také fakt, že tají kde naši občané Julia Skripalová a její otec momentálně jsou. Proč je skovávají?“ řekl Naryškin, když byl tázán, aby se vyjádřil k sankcím proti dvěma státním příslušníkům ohledně jejich údajné role ve věci Skripalů.

Na začátku prosince Naryškin uvedl, že pravdu lze odhalit pouze prostřednictvím odborného společného vyšetřování ze strany Ruska i Spojeného království a dodal, že britská strana odmítla všechny nabídky Ruska.

Podle něj, britské vyšetřování  případu Skripalů v současné době vypadá jako „fraška a provokace“.

Dne 19. prosince americké ministerstvo financí uvedlo, že Washington sankcioval ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova za jejich údajné zapletení do útoku nervovým plynem na Skripaly.

Bellingcat project se sídlem v Británii dříve uvedl, že identifikoval Boširova jako plukovníka ruské vojenské zpravodajské služby Anatolije Chepiga a že Petrov byl ve skutečnosti vojenským lékařem pod jménem Alexander Miškin.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova zase označila publikaci o údajné identitě podezřelých za „falešné zprávy“, jejichž cílem bylo odvrátit pozornost veřejnosti od toho, co se doopravdy stalo v Salisbury.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak uvedl, že skutečnost, že zůstává nejasné, kde se Skripalovi momentálně nachází, dokazuje, že britská vláda a rozvědka má v této věci „co skrývat“.

Dne 4. března byli Sergej Skripal a jeho dcera nalezeni v bezvědomí na lavičce u obchodního centra v Salisbury. Londýn prohlásil, že byli otráveni vojenským nervovým plynem. Londýn ihned obvinil Moskvu, že zosnovala útok a uvedl, že podezřívá z otravy ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, kteří údajně pracují pro ruskou zpravodajskou agenturu GRU.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*