Šéf OSN pro životní prostředí musel rezignovat poté, co za méně než dva roky utratil téměř 500 000 dolarů za leteckou dopravu

Šéf OSN pro životní prostředí musel rezignovat poté, co za méně než dva roky utratil téměř 500 000 dolarů za leteckou dopravu

Šéf programu Organizace spojených národů pro životní prostředí (UNEP) odstoupil poté, co utratil 488 518 dolarů za letenky a hotelové náklady. Audit označil jeho extravaganci za „riziko v reputaci“.

Erik Solheim, bývalý norský ministr životního prostředí a šéf UNEP od roku 2016 se ocitl uprostřed sporů v září, kdy se zjistilo, že byl z ústředí UNEP v Nairobi vzdálen 80 procent svého času.  Předběžná zpráva o dotyčném, kterou připravil Úřad OSN pro vnitřní dohled (OIOS), vyšla v deníku Guardian a podrobně popsala, jak mají úředníci nadměrné cestovní výdaje.Solheim konečně podal rezignaci poté, co se pokusil vzdorovat. Byl požádán, aby vysvětlil 76 dní, které strávil ve svém rodném městě v Oslo a v Paříži na „oficiální cestě“, ale on tuto otázku označil za „hloupou“ a požadoval, aby s ním auditoři přestali zacházet, jako kdyby byl tovární dělník.“

Jeho cestování po zeměkouli bylo kritizováno environmentálními aktivisty a pracovníky OSN, kteří obvinili Solheima z podkopávání pověsti agentury, která má přesvědčit ostatní, aby snížili svou uhlíkovou stopu.

„Takto rozsáhlé cestování představuje pro organizaci nebezpečí reputace, zejména vzhledem k tomu, že UNEP má být vedoucím postavením v oblasti udržitelného životního prostředí,“ stojí ve zprávě.

Auditoři zjistili, že Solheimovo cestování zůstalo neověřené, protože vše bylo schváleno jeho podřízeným, který se zodpovídal přímo Solheimovi a ne žádnému vyššímu úředníkovi.

Vzhledem k tomu, že Solheimův skandál o cestovních výdajích dosáhl velkých rozměrů, několik přispěvatelů do UNEP zmrazilo své financování, dokud se nezveřejní závěrečná zpráva. Mezi národy, které hrozí, že zastaví financování, jsou vlády Švédska, Dánska a Nizozemska.

„Po hluboké úvaze a úzké konzultaci s generálním tajemníkem, odstupuji jako výkonný ředitel OSN pro životní prostředí s účinností od 22. listopadu 2018,“ napsal Solheim ve svém rezignačním dopise.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*