„Saudské Arábii projde všechno, dokud podplácí Washington“

„Saudské Arábii projde všechno, dokud podplácí Washington“

Spojené státy budou i nadále přivírat oči nad děsivou vraždou novináře Džamála Chášakdžího a dalšími saúdskými zločiny, dokud bude Washington dělat lukrativní dohody se zbraněmi s královstvím, řekl politický analytik Lew Rockwell pro kanál RT.

„Otázka morálky naprosto chybí“ u americké zahraniční politiky týkající se Saúdské Arábie, uvedl Rockwell, který vede Misesův institut a dodal, že Bílý dům se více zajímá o ekonomické bohatství Saúdské Arábie než o její záznamy o lidských právech.

„Dokud budou Saúdové ochotni Američany dostatečně podplácet, nebo dělat co americká vláda chce z hlediska ropy nebo poskytování velkých kontraktů americkým společnostem, neexistuje nic, co by udělali, aby jim ublížilo,“ zdůraznil. Rockwell uvedl, že království si bude užívat vzájemně prospěšných vztahů a pravděpodobně bude mít pocit, že může pokračovat v boji proti disidentům a v kruté kampani v Jemenu.Dřívější přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k případu Chášakdžího vyvolal hněv, dokonce i mezi americkými senátory. Trump v úterý naznačil, že je docela možné, že saúdský korunní princ Mohammed bin Salman věděl o plánech vraždy Chášakdžího. Nicméně, prezident odmítl zrušit velké dohody se zbraněmi s arabským národem. Saúdové se zavázali, že do USA investují 450 miliard dolarů s tím, že vynaloží 110 miliard dolarů na nákup amerického vojenského vybavení a bylo by velmi hloupé, kdyby se tyto smlouvy zrušily, řekl Trump.

V reakci na to napsala skupina senátorů dopis, v němž vyzvali prezidenta, aby zjistil, zda je korunní princ bin Salman zodpovědný za smrt Chášakdžího.

Bílý dům vraždu novináře odsoudil a uvalil sankce proti 17 saúdským úředníkům obviněným ze zorganizování a spácháni zločinu, ale nedokázal kritizovat vedení království. Ve svém prohlášení s názvem „Stojíme za Saúdskou Arábií“, prezident vychvaloval Rijád jako „velkého spojence“ v boji proti Íránu a slíbil, že USA zůstanou „pevným partnerem“ země bohaté na ropu.

Investigativní novinář Rick Sterling řekl kanálu RT, že prohlášení Trumpa je „přiznáním, že americká zahraniční politika je v podstatě řízena vojensko-průmyslovým komplexem,“ který má obrovský prospěch z obchodu s Rijádem.

Washington je i nadále loajální vůči Saúdské Arábii, protože „USA pod vedení prezidenta Trumpa jsou v první řadě prodejcem zbraní a výzbroje,“ argumentoval novinář. „Ve skutečnosti to není v zájmu amerického lidu, ale v zájmu společností Lockheed Martin, Raytheon and Boeing.“

 

 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*