Saúdská koalice potřebná pro přežití Rijádu by se mohla obrátit proti Íránu

Saúdská koalice potřebná pro přežití Rijádu by se mohla obrátit proti Íránu

Vytvoření Saúdy vedené „islámské koalice proti terorismu“ je nezbytná pro přežití Saúdské Arábie, jelikož se nyní stal islámský stát (Daesh) problém pro arabské království, které financovalo řadu radikálních hnutí v regionu, nicméně, aliance se může chtít obrátit proti Íránu, poté, co se vypořádá s islámským státem, podle odborníků na Blízký východ.

Saúdská Arábie již dlouho financuje různé radikální hnutí na Blízkém východě a vytvářela islámské školy v regionu, řekl Angel Saz-Carranza, ředitel španělského Centra ESADE pro globální hospodářství agentuře RIA Novosti.

Nyní, tvrdí expert, saúdská královská vláda chápe, že Daesh je větší problém, než se předpokládalo, a že ohrožuje její přežití.

Saúdská koalice potřebná pro přežití Rijádu by se mohla obrátit proti Íránu Foto: Sputnik/ Dmitriy Vinogradov
Saúdská koalice potřebná pro přežití Rijádu by se mohla obrátit proti Íránu Foto: Sputnik/ Dmitriy Vinogradov

Nicméně, dodal Saz-Carranza, aktivity nedávno vytvořené koalice nemusí být omezeny pouze na boj proti Daesh. Není vyloučeno, že poté, co si poradí s džihádisty, mohou zaútočit na Írán a jeho koalici.

Nicméně, politický analytik označil vytvoření koalice za „pozitivní krok“, jelikož je třeba, aby arabská koalice proti Daesh bojovala.

S jeho pohledem souhlasil i Félix Arteaga, profesor pro evropskou bezpečnost ve španělském Elcano Royal Institutu.

On také nevyloučil možnost, že činnost arabské koalice by mohla překročit rámec boje proti Daesh.

„Saúdská Arábie oznámila, že její primární cíl je bojovat proti terorismu. Ale co Saúdská Arábie myslí pojmem terorismus? Řada džihádistických skupin, které mezinárodní společenství považuje za teroristy, jsou viděny některými arabskými zeměmi jako „vnitřní opozice“. Takže termín „terorismus“ je zcela otevřený,“ řekl Arteaga agentuře Ria Novosti.

„Operace v Bahrajnu ukazuje, že vojenské intervence by mohly být použity k vytvoření kontroly nad situací v zemi a k zajištění stability pro monarchii Perského zálivu. Tyto sekundární cíle nelze vyloučit. To závisí na politické konjunktuře, kdy použít takovou vojenskou intervenci,“ dodal.

Arteaga připomněl, že muslimské země se již pokusily vytvořil podobnou koalici a použil jako příklad Saúdy vedenou intervenci v Jemenu.

„Tyto koalice, které jsou vždy vedeny Saúdskou Arábií, teoreticky bojují proti extremistickým militantům, ale jsou jasně zaměřeny na vojenské možnosti a společnou opozici proti Íránu a proti pro-íránským skupinám,“ uvedl Arteaga.

Expert uvedl, že v budoucnu by mohla taková koalice vést k vytvoření společných sil pro arabský svět, k zapojení do obrany, útoků nebo sebeobrany.

Saúdská Arábie v úterý oznámila vytvoření „islámské koalice proti terorismu“. Koalice zahrnuje 34 národů z celého Blízkého východu, Asie a Afriky a bude koordinována z příkazového centra v Rijádu.

 

 

SPU/ svobodnenoviny.eu

Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Saúdská koalice potřebná pro přežití Rijádu by se mohla obrátit proti Íránu

  • Známe ty jejich „koalice“. Nic jiného než vlaječka na legitimizaci agrese, něco podobného jako NATO.

  • · Edit

    Islámský stát a další teroristické organizace představují v současné době zlo, které obdobně jako globální oteplování ohrožuje celý svět. Podobně, jako se zástupci 196 zemí na pařížské konferenci OSN dokázaly shodnout na nové dohodě o ochraně klimatu, by se měly všechny státy světa dohodnout na společném boji proti mezinárodnímu terorismu. V boji proti tomuto zlu by se všechny státy světa mohly spojit tak, aby vznikla celosvětová demokratická vláda, která by mohla efektivně řešit všechny vznikající globální problémy. Řešením těchto problémů se nyní zabývá OSN, ale dnes už je zcela zřejmé, že OSN neumožňuje globální problémy řešit efektivně. Je čas nahradit OSN novou organizací, kterou by mohla být uvedená celosvětová demokratická vláda. Tato vláda by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU.
    Jedna možná cesta vzniku celosvětové demokratické vlády je uvedená v následujícím článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*